25 wrzesień 2020

W sobotę blisko 6,4 tys. osób przystąpi do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze

fot. PAP
Blisko 6,4 tys. osób zostało dopuszczonych do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - które w sobotę odbędą się w całym kraju. Tegoroczne egzaminy przeprowadzone będą w reżimie sanitarnym z powodu pandemii koronawirusa.
REKLAMA

O sobotnich egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze przypomniało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości. Egzaminy rozpoczną się w całym kraju o godz. 11.

Jak poinformowano, do egzaminów tych dopuszczonych zostało 6 tys. 391 osób, w tym na aplikację adwokacką 2 tys. 371 osób, aplikację radcowską – 3 tys. 168 osób, aplikację notarialną – 665 osób, zaś na aplikację komorniczą – 187 osób.

"Egzaminy na aplikacje zostaną przeprowadzone jednocześnie w 21 miastach w Polsce przez 72 komisje egzaminacyjne: 28 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 34 komisje ds. aplikacji radcowskiej, siedem komisji ds. aplikacji notarialnej oraz trzy komisje ds. aplikacji komorniczej" - podał resort.

MS przypomniało, że w skład każdej z komisji egzaminacyjnej wchodzi siedem osób: przedstawiciele ministra sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy samorządów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. "W składach komisji egzaminacyjnych na aplikację adwokacką i radcowską znajdą się również prokuratorzy" - dodano.

"Egzamin będzie przeprowadzony w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi ministra sprawiedliwości i głównego inspektora sanitarnego dotyczącymi organizowania i przeprowadzania egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w 2020 r." - zaznaczono.

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.

"Czas na rozwiązanie testów wynosi 150 minut. Do egzaminu przystąpi osiem osób niepełnosprawnych, których czas na rozwiązywanie testu zostanie wydłużony do 225 minut" - poinformowało MS.

Jak przypomniano, do egzaminów wstępnych w zeszłym roku na aplikacje przystąpiło 6 tys. 535 osób, w tym na aplikację adwokacką 2 tys. 384 osoby, aplikację radcowską 3 tys. 428 osób, aplikację notarialną 576 osób, zaś aplikację komorniczą 147 osób.

Egzaminy zdało wtedy 3 tys. 570 osób, co stanowiło niemal 55 proc. zdających. Jak wówczas przekazywano, na aplikację adwokacką zdało 1 tys. 313 osób, na radcowską 1 tys. 897 osób, zaś na notarialną 317 osób. W przypadku egzaminu na aplikację komorniczą zdały 43 osoby.

Do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w zeszłym roku przystąpili kandydaci będący absolwentami 51 uczelni – 19 publicznych, 25 niepublicznych i 7 zagranicznych (trzech brytyjskich i po jednej niemieckiej, francuskiej, holenderskiej i rosyjskiej). Zeszłoroczne egzaminy odbyły się 28 września.

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., zaś na aplikację komorniczą od 2008 r. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
280229
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany