15 lipiec 2022

Zatrzymano 11 członków grupy przestępczej organizującej nielegalną imigrację

zdjęcie: Zatrzymano 11 członków grupy przestępczej organizującej nielegalną imigrację / pixabay/4933542
W sumie na terenie Unii Europejskiej zatrzymano 11 osób, w tym 10 osób zatrzymała polska Policja i Straż Graniczna. Przeszukano 28 adresów, w tym 22 adresy w Polsce, w województwie śląskim - powiedział w piątek, na wspólnej konferencji służb dyrektor zarządu operacyjno-śledczego Straży Granicznej płk. Arkadiusz Olejnik.
REKLAMA

"Działania polegające na rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem imigrantów prowadzone były przede wszystkim na terenie Polski" - powiedział Olejnik. Jak zaznaczył, brali w nich udział funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, a także służby litewskie - Państwowa Straż Graniczna, która zrealizowała przeszukania czterech miejsc wskazanych przez służby polskie, w których mogli być przechowywani lub przebywali nielegalni imigranci.

"Działania prowadzone były również na terenie Niemiec, przez policję federalną. Wiązały się z przeszukaniem dwóch miejsc. Również służby niemieckie wystawiły nakaz zatrzymania osoby, która rezydowała w Berlinie i zajmowała się organizowaniem nielegalnej imigracji, ale docelowo wyjechała do Wielkiej Brytanii. Służby brytyjskie na podstawie stosownego wniosku od służb niemieckich dokonały zatrzymania tej osoby i przeszukania adresów" - przekazał Olejnik.

Zaznaczył, że presja migracyjna, która miała miejsce w ubiegłym roku na odcinku z Białorusią spowodowała, że grupa podjęła również działania zmierzające do organizowania obywatelom Iraku nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku z Białorusią, jak również ich dalszego transportu, przede wszystkim do Niemiec, ale też do Wielkiej Brytanii.

"Była to grupa bardzo hermetyczna, składająca się przede wszystkim z obywateli Polski, którzy posiadali kontakty międzynarodowe z osobami, które przebywały na Litwie, w Niemczech. W ramach naszych działań zatrzymano głównego organizatora tej grupy, osoby które odgrywały istotna rolę jeśli chodzi o werbunek kurierów i kierowców, jak również osoby które zajmowały się organizowaniem rozliczeń finansowych na poziomie grupy przestępczej" - powiedział pułkownik.

Wskazał, że grupa swoją działalność rozpoczęła jesienią ubiegłego roku i dość dynamicznie wykorzystywała presję migracyjną na odcinku granicy z Białorusią, organizując nielegalną imigrację. Wyjaśnił, że grupa kontaktowała się z osobami chcącymi nielegalnie przekroczyć granicę za pomocą komunikatorów internetowych.

"Koszt zorganizowania takiej nielegalnej imigracji wynosił na początku od 1 tys. do 2 tys. euro na osobę, przy założeniu, że taka osoba skutecznie zostanie przetransportowana na teren Niemiec. Tylko osoby, co do których skutecznie zorganizowano przerzut podlegały opłacie w ramach rozliczeń w grupie" - zaznaczył Olejnik, dodając, że te rozliczenia odbywały się poza systemem bankowym.

"Gdy osoba znalazła się już na terenie Niemiec, to kurier wypłacał pieniądze i przekazywał je dalej innym członkom grupy przestępczej" - wyjaśnił dyrektor. Jak zaznaczył szacuje się, że grupa mogła zarobić na nielegalnej imigracji około 400 tys. złotych. "Materiał dowodowy wskazuje, że grupa mogła przerzucić około 113 osób z granicy Białorusi do Niemiec. 45 osób, które były kurierami, zatrzymała Straż Graniczna i Policja w ubiegłym roku. Przełomowym momentem było zatrzymanie przez Straż Graniczną w połowie listopada, jednego z głównych organizatorów. Od tego momentu widzieliśmy, jak sukcesywnie grupa przestaje funkcjonować" - podsumował dyrektor. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany