26 sierpień 2021

Apartamenty dla studentów - czyli prywatne akademiki

Rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, w zeszłym roku dużo akademików w Polsce było wykorzystanych przez studentów w małym stopniu. O tym co dzieje się na rynku akademików prywatnych rozmawiam z Dariuszem Węglickim dyrektorem zarządzającym Catella Polska.
REKLAMA
Jarosław Mikołaj Skoczeń - Czy ten rok akademicki też zapowiada się z dużymi spadkami wynajmu jak w zeszłym roku ?

Dariusz Węglicki. Praktycznie od czerwca bieżącego roku obserwujemy ogromne zainteresowanie ofertą najmu pokojów w akademikach. W naszym Trio Kraków wszystkie 139 pokojów jest już wynajęte od dawna, a studenci wprowadzają się we wrześniu. Myślę, że wpłynęło na to kilka czynników: coraz więcej uczelni planuje stacjonarne nauczanie, wrócili również do Polski studenci Erasmusa. Dodatkowo widać pewien efekt „oswojenia się" z Covid-19 i przejścia do porządku dziennego nad nowymi przypadkami zakażeń. Miejmy nadzieję, że tzw. „czwarta fala" nie zmieni tego podejścia i nie wpłynie istotnie na sytuację w najmie.

JMS. Czy akademiki prywatne mają szanse na szybki rozwój, jak w poprzednich latach ?

Dariusz Węglicki. W Polsce jest grupa inwestorów, głównie zagranicznych, która inwestuje w prywatne domy studenckie. Problemem nie jest brak zainteresowania i środków, ale brak odpowiednich produktów – budynków już gotowych do zamieszkania. Stąd inwestorzy kontraktują nowe budynki już na etapie projektowania ze świadomością, że zostaną one udostępnione najemcom dopiero za rok czy też dwa lata. Na dziś w budowie znajduje się co najmniej kilka tysięcy pokojów/łóżek, a inwestorzy pytają o dalsze. Catella jest tutaj świetnym przykładem – prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma deweloperami przyszłych domów studenckich i planujemy na nie wydać kilkadziesiąt milionów euro.

JMS. Jakimi akademikami prywatnymi są zainteresowani studenci ? Jakie ceny za pokój w dużym ośrodku akademickim są akceptowalne przez studentów ?

Dariusz Węglicki. Dosyć powszechne powiedzenie mówi, że „cena czyni cuda". Oczywiście każdy chciałby zapłacić jak najmniej, ale obecnie jeśli chodzi o prywatne domy studenckie ich oferta cenowa kształtuje się od 1300 do 2000 PLN za pokój w zależności od miasta, wielkości i standardu, w tym tzw. amenities – dodatkowych oferowanych usług.

W mojej ocenie w tym przedziale cenowym na polskim rynku jest jeszcze miejsce na kilkadziesiąt tysięcy łóżek. Oczywiście działają również uczelniane domy studenckie, które zazwyczaj są dużo tańsze oraz oferty indywidualnych inwestorów proponujących wynajem pokojów w cenie poniżej tysiąca złotych za miesiąc, ale to jest inny segment tego rynku.

Większość inwestorów instytucjonalnych proponuje jednak dobrą jakość za ceny rozpoczynające się od 1300 PLN za miesiąc i taka oferta spotyka się z bardzo dużym odzewem studentów.

Znaczące powiększenie ilości studenckich pokoi, w akademikach prywatnych, może tylko skutkować, lepszymi warunkami mieszkaniowymi dla studentów, i miejmy nadzieję że duża konkurencja doprowadzi do zmniejszenia czynszu za taki pokój w akademiku.

TM
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany