2 wrzesień 2021

Bańka na rynku nieruchomości-czy czeka nas powtórka?

Ceny na rynku nieruchomości rosną w szybkim tempie. Wiele osób porównuje ostatnie podwyżki cen mieszkań i domów z bańką cenową, która występowała w Polsce w latach 2004 – 2008.
REKLAMA
Kilkanaście lat temu ceny nieruchomości wzrosły w niektórych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk nawet o 300 proc. W 2008 roku nastąpiło załamanie rynku, którego skutkiem był zjazd cen o 30-40 proc.

Trudno jednak porównywać tamten okres z tym, co teraz się dzieje na rynku nieruchomości w Polsce. W chwili obecnej dużo czynników wpływa na to, że nieruchomości drożeją.

Na przykład inflacja tylko w sierpniu wzrosła o 5,4 proc. analogicznie do tego samego okresu w 2020 r. Również ceny materiałów budowlanych rosną w rekordowym tempie, a niektóre wzrosty sięgają nawet 300 proc. Kolejnym czynnikiem wpływającym na końcową cenę nieruchomości jest wynagrodzenie pracowników budowlanych. W dużych miastach płace są wyższe o nawet 100 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Wszystko to ma fundamentalne znaczenie przy określaniu końcowej ceny za nową nieruchomość i nie zapowiada się, aby ta mogła w najbliższym czasie spaść. Nasze wynagrodzenie też systematycznie rośnie, ale nie w takim tempie, aby mogło zrekompensować podwyżki w mieszkaniówce. Zainteresowanie zakupem mieszkań i domów jest bardzo duże i raczej w najbliższym czasie nie spadnie, to też przyczynia się do wzrostu cen. Mówi się że towar jest tyle wart ile ktoś chce za niego zapłacić, a nieruchomości cały czas sprzedają się bardzo dobrze. Mieszkania kupujemy nie tylko dla siebie ale też pod inwestycję, co dodatkowo napędza rynek nieruchomości.

Najbliższe 2 lata powinny pokazać, co będzie się działo z cenami mieszkań i domów. Czy czeka nas korekta na rynku, a może musimy przyzwyczaić się do ciągłych wzrostów? Na te pytanie ciężko w tym momencie odpowiedzieć. Należy jednak bacznie obserwować zarówno tendencje, jakie zachodzą w Polsce, jak i w innych krajach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rynek w USA, gdzie załamania cen nieruchomości odbijają się czkawką również na Starym Kontynencie.

Jarosław Mikołaj Skoczeń/ Twoje Miasto
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany