1 kwiecień 2022

Fiasko programu Mieszkanie Plus w Warszawie

Mieszkanie Plus było programem obiecującym, ale okazuje się, że to kolejny – oprócz Polskiego Ładu, Polskich Szwalni, czy Polskiego Samochodu Elektrycznego – program z cyklu „Propaganda Plus”.- mówiła podczas konferencji prasowej w Warszawie przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 Hanna Gill-Piątek.
REKLAMA
Najwyższa Izba Kontroli w raporcie „Funkcjonowanie Programu Mieszkanie Plus”  (4.01.2022 r.) wskazała, że flagowy projekt mieszkaniowy rządu „nie przyniósł  oczekiwanych efektów”. Z deklarowanych przez rząd 100 tysięcy mieszkań mających powstać do końca 2019 r. wg stanu na dzień 31.10.2021 r. oddano do użytkowania 15,3 tys.  mieszkań. W ramach społecznego budownictwa czynszowego powstało jedynie 735 lokali na wynajem o umiarkowanym czynszu z ponad 72 tys. zaplanowanych  do końca 2025 r.

Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 podkreśliła, że rząd obiecywał 100 tys. mieszkań, a zostało wybudowanych nieco ponad 15  tys. “Zamiast mieszkań, mamy coraz droższe i coraz mniej  dostępne mieszkania dla przeciętnego Kowalskiego. Raport NIK nie pozostawia  złudzeń. - mówiła Hanna Gill-Piątek.

W Warszawie zostały wytypowane dwie lokalizacje - Odolany na Woli oraz tereny  przy ul. Karczunkowskiej na Ursynowie. Miały tam powstać mieszkania z  czynszami niższymi o ok. 25%, niż średnia rynkowa. Do tej pory nie została wbita nawet łopata pod te inwestycje, a rząd ukrywa koszty, jakie zostały  poniesione w związku z planami ich powstania. Rząd chcąc ukryć swoją nieudolność, zasłania się również tajemnicą przedsiębiorstwa w sprawie  ostatecznego terminu oddania tej inwestycji.

W opinii Hanny Gill-Piątek Mieszkanie Plus okazało się fiaskiem. Dodatkowo rząd PiS próbuje się ukryć prawdę o kosztach, jakie zostały dotychczas zaangażowane w ten program.

"W odpowiedzi  na moje zapytanie poselskie otrzymałam skandaliczną odpowiedź, że ich dotychczasowe koszty oraz termin zakończenia inwestycji przy Karczunkowskiej i  na Odolanach objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa, ale również tajemnicą zawodową. Pytam więc, jaką jeszcze tajemnicą zostaną objęte niekompetencja i nieudolność rządu PiS?" - alarmowała Hanna Gill Piątek.

Paweł Lenarczyk, ursynowski radny Polski 2050  jako przewodniczący Komisji Zielonego Ursynowa był zapraszany do PFR Nieruchomości na pokazy projektów Mieszkania Plus przy ul. Karczunkowskiej. “Na  15 hektarowej działce miało powstać blisko 3 tys. mieszkań. Jak wynika z  doniesień medialnych, program i wszystkie dotychczas poniesione koszty idą do kosza.” - mówił Paweł Lenarczyk.

Radny Polski 2050 zaznaczył, że od początku  sygnalizował, że budowa bloków  wielorodzinnych bez miejscowego planu, w szczerym polu, bez dostępu do miejskich węzłów ciepłowniczych była pomysłem złym i skazanym na niepowodzenie.

“Na rynku mieszkaniowym brakuje ponad 2 mln mieszkań. Luka ta miała zostać  zasypana do 2030 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu środków własnych,  prywatnych podmiotów, co roku przybywa mieszkań. Są to jednak mieszkania  coraz droższe i coraz mniej dostępne dla młodych ludzi. Mieszkanie zamiast  prawem – jak to jest zapisane w polskiej Konstytucji – staje się dobrem  luksusowym” - mówił Tomasz Dąbrowski, ekspert ds. mieszkalnictwa Instytutu Strategie 2050.

W jego ocenie brak mieszkań,  drastycznie rosnące czynsze i wzrost cen lokali na rynku pierwotnym i  wtórnym blokują możliwość zakupu mieszkania przez młodych ludzi.

Takie  działania mogą doprowadzić do katastrofy na rynku mieszkaniowym. Aby temu  zapobiec,  Instytut Strategie 2050 przygotował program mieszkaniowy, który jest obecnie poddawany wewnętrznym konsultacjom i niedługo zostanie  ogłoszony – mówił  Tomasz Dąbrowski

Polska 2050 zapowiedziała, że zwróci się do NIK-u z prośbą o kontrolę finansów programu Mieszkanie Plus na terenie Warszawy. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany