Fundusze instytucjonalne podwoją w tym roku liczbę mieszkań na wynajem

Rynek najmu instytucjonalnego w tym roku będzie rozwijał się w tempie 200 proc. Dominują na nim zagraniczne fundusze z mieszkaniami na wynajem o podwyższonym standardzie.
REKLAMA
Rynek ten tworzą fundusze, które są właścicielami mieszkań lub akademików, to Private Rented Sector (PRS) i Purpose Built Student Accommodation (PBSA).

Fundusze inwestycyjne są właścicielem 6 tys. mieszkań na wynajem, a zakontraktowanych jest 18 tys. mieszkań oraz 6 tys. pokojów w akademikach, gdy w trakcie realizacji jest 8,5 tys. - mówi w rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający Catella Polska.  - W Polsce to nie jest jeszcze duży rynek, zwłaszcza, że mamy 1,2 mln studentów i brakuje 1,5 mln mieszkań.

Rynek jest mały, ale bardzo dynamicznie rozwijający się. Zdecydowanie dominują na nim fundusze zagraniczne, a pierwszym który pojawił się w Polsce jest niemiecki fundusz Catella, który ma trzy obiekty (najbardziej znany jest warszawski apartamentowiec No.44).

Jednak apartamenty, to tylko niewielka część rynku PRS (w Polsce jest zlokalizowanych sześć apartamentowców z mieszkaniami pod wynajem bądź na sprzedaż). Większość rynku najmu instytucjonalnego stanowią mieszkania o podwyższonym standardzie.

Fundusze przyjmowały różne strategie wchodzenia na rynek, kupowały gotowe obiekty lub przejmowały firmy deweloperskie. Przejętych deweloperów zmieniano tak, aby budowali for rent.

Od przysłowiowego Kowalskiego, który ma kilkanaście mieszkań na wynajem odróżnia nas to, że jeżeli fundusz ma ich ponad sto, to oferuje najemcom możliwość realokacji czyli przeprowadzania się z mieszkania mniejszego do większego, bądź odwrotnie, zależnie od zmieniających się potrzeb – wyjaśnia D.Węglicki.

Inna z różnic związana jest z obecnością zarządcy „na projekcie”, co umożliwia bardzo szybką reakcję na różne problemy techniczne.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany