17 sierpień 2021

Gdzie wynajmiesz najtaniej? Zestawienie 5 największych miast Polski.

Chociaż analitycy przewidywali załamanie na rynku wynajmu, to Polacy nadal inwestują w mieszkania z myślą o najmie i czekają na powrót studentów. A ci mogą przebierać w ofertach - dziś odpowiadamy gdzie znajdą najtańsze mieszkania do wynajęcia. Oto Dane Otodom na II kwartał 2021 roku.
REKLAMA
Pandemia nie zatrzymała inwestycji

Pandemia sprawiła, że studenci zamiast bywać na uczelni, zaczęli uczestniczyć w zajęciach zdalnie. Większość z nich zdecydowała się więc, co naturalne, zrezygnować z wynajmowanego do tej pory pokoju w mieszkaniu, czy na stancji. Pandemia ograniczyła również popyt na najem powierzchni mieszkaniowej przez zamiejscowych pracowników.

W dużych miastach widoczne było m.in. mniejsze zapotrzebowanie na mieszkania dla zagranicznej kadry średniego lub wyższego szczebla w międzynarodowych korporacjach, które mają swoje oddziały w Polsce.

W najgorszej sytuacji znalazły się osoby, które inwestowały w mieszkania przeznaczone na wynajem posiłkując się zewnętrznym finansowaniem. Banki przez pewien moment wprawdzie oferowały zawieszenie spłat, ale był to relatywnie krótki okres. W tym samym czasie spora część takich mieszkań stała jednak pusta. Nie oznacza to wcale, że Polacy zrezygnowali z takiej formy lokowania oszczędności. Co więcej, niskie stopy procentowe sprawiły, że ci z nas, którzy dysponują odpowiednim zasobem gotówki, woleli kupić M, niż trzymać oszczędności w banku, generując ujemne realne stopy zwrotu. Polacy wierzą, że pandemia w końcu się skończy, a wraz z nią do miast wrócą studenci.
Im dalej od centrum, tym taniej

W drugim kwartale 2021 roku średnia stawka za wynajem mieszkania w Warszawie wynosiła 3 902 zł. W Krakowie i Wrocławiu ceny wynosiły odpowiednio 2 207 zł i 2 191 zł. W Łodzi i Poznaniu przeciętne stawki znajdowały się już poniżej pułapu 2 000 zł.: w Łodzi płacono średnio 1 786 zł, a w grodzie Przemysława 1 716 zł.

Gdzie najtaniej można wynająć lokum w pięciu największych rynkach mieszkaniowych? Główna zasada rynku nieruchomości mówi, że im dalej od centrum tym taniej. W każdym z miast najtańszy rejon to ten znajdujący się na obrzeżach. W stolicy jest to prawobrzeżny Rembertów (1 795 zł). Najmniejsza stołeczna dzielnica pod względem liczby mieszkańców, wcielona do miasta w 1957 roku. Rembertów cechuje się niską zabudową mieszkaniową, jednocześnie należy do najbardziej zielonych rejonów Warszawy. W Krakowie najtaniej jest na Wzgórzach Krzesławickich (1 335 zł). Na terenie XVII dzielnicy Krakowa, niegdyś wchodzącej w skład dużej dzielnicy Nowa Huta, znajduje się wiele miejsc do rekreacji.

Wzgórza Krzesławickie – jak sama nazwa wskazuje - ze względu na położenie zapewniają wyjątkowy widok na panoramę całego miasta.

We Wrocławiu najtaniej jest w dawnej dużej dzielnicy Fabryczna (1 955 zł). Dawniej kojarzona głównie z zakładami przemysłowymi, dzisiaj stanowi miejsce postępującej zabudowy mieszkaniowej. W Łodzi najtaniej można wynająć mieszkanie na osiedlu Teofilów (1 372 zł), stanowiącego część Bałut. W tym rejonie miasta można spotkać sporo budynków z wielkiej płyty, ale obecne są również nowsze inwestycje. W Poznaniu najniższa przeciętna stawka ofertowa za wynajem mieszkania w drugim kwartale 2021 odnotowana została na terenie Głównej (1 369 zł). Ten rejon Poznania cechuje się specyficznym, małomiasteczkowym klimatem robotniczych przedmieść. W latach 1945-89 obszar ten nie został bowiem zabudowany wielką płytą.

Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany