Nieruchomości artykuł sponsorowany
1 czerwiec 2023

Ile można dostać kredytu na remont mieszkania?

zdjęcie: Ile można dostać kredytu na remont mieszkania? / pixabay/6688954
Kredyt hipoteczny to nie jedyne zobowiązanie finansowe, jakie wiąże się z własnymi czterema kątami. Wiele osób zwraca się do banku o środki na mniej kosztowne, ale równie duże przedsięwzięcie, czyli gruntowne odnowienie wnętrza. Ile może wynieść kredyt na remont domu lub mieszkania i co warto wiedzieć, nim zaczniemy się o niego ubiegać?

Kto może otrzymać kredyt na remont?

W przypadku kredytu hipotecznego zestaw wymagań oraz niezbędnych formalności do wypełnienia potrafi przytłoczyć rozmiarami i skomplikowaniem. Kredyt gotówkowy na remont to z kolei przeciwległy biegun, gdyż jest on oparty na prostszych założeniach. Jest to klasyczny kredyt konsumencki, który w teorii zaciągnąć można na dowolny cel i nie trzeba go wskazywać we wniosku. W ten sposób, do jego otrzymania potrzebnych jest znacznie mniej formalności, a wymagania są typowe dla bankowego kredytu na konsumpcyjne wydatki.

  • Kredyt na remont otrzymać może każdy, kto jest pełnoletni, posiada status osoby fizycznej, polski dokument tożsamości oraz zdolność do czynności prawnych.

  • Ubiegający się musi posiadać zdolność kredytową, która zostanie zweryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej na podstawie wpisów o posiadanych zobowiązaniach oraz ich statusie spłaty.

  • Do umowy kredytu należy przygotować zaświadczenie o regularnych wpływach wynagrodzenia na konto z ostatnich miesięcy - najczęściej trzech. Biorący kredyt musi posiadać stałe, udokumentowane dochody.

  • Oprócz miesięcznych dochodów, należy też zadeklarować wysokość miesięcznych wydatków pomniejszających pulę wolnych środków z pensji.

Czy warto brać kredyt na remont?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to często jedynie wstęp do wydatków, jakie związane są z posiadaniem nowego domu lub mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego, pojawia się konieczność urządzenia nowe miejsca do życia. Jeśli mowa z kolei o rynku wtórnym, wówczas niezbędny staje się remont. Ta druga czynność często rozważana jest też przez osoby, które mieszkają w danym miejscu dłuższy czas i chcą je odświeżyć, zmodernizować oraz zwiększyć wartość. Niezależnie od pobudek, każdy zainteresowany kredytem na remont powinien rozważyć kilka kwestii.

  • W przypadku posiadania już kredytu hipotecznego, do wysokości raty kredytu doliczana jest kolejna rata pomniejszająca pulę wolnych środków na koncie. Jeżeli oba kredyty posiadane są na zmiennej stopie procentowej, wysokość rat może ulec okresowym wahaniom.

  • Kredyt na remont warto brać tylko w sytuacji dokładnego oszacowania kosztów przedsięwzięcia. W przeciwnym razie, pożyczone środki mogą okazać się niewystarczające, zmuszając do dalszego poszukiwania źródła na dokończenie remontu.

  • Udzielenie kredytu wiąże się z wysłaniem zapytania do BIK podczas weryfikacji zdolności kredytowej. Rejestr odnotuje taki fakt, nawet jeżeli ostatecznie nie zdecydujemy się na złożenie wniosku kredytowego.

Przy odpowiednim zapasie wolnych środków po odjęciu wydatków i zobowiązań, kredyt na remont mieszkania może okazać się dobrą decyzją. Przybliży on perspektywę sprawnego przeprowadzenia prac i da możliwość opłacenia wszystkich niezbędnych wydatków na czas. Niekiedy remont nie może czekać - zwłaszcza, jeżeli jest inwestycją w lepszy komfort życia.

Nie zawsze kredyt na remont to kredyt gotówkowy. Bywa też tak, że banki udzielają kredytu hipotecznego "2 w 1". Co to znaczy? Środki z "hipoteki" można w takim przypadku przeznaczyć i na zakup mieszkania, i na jego remont. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju remont nie może obejmować zakupu mebli.

Jaki kredyt na remont mieszkania wybrać?

Decydując się na kredyt na remont mieszkania, przychodzi czas na zapoznanie się z aktualną ofertą rynkową banków. Ta w przypadku kredytu gotówkowego jest bardzo obszerna, pozwalając na lepsze dopasowanie zgodne z potrzebami. Nim rozpoczniemy poszukiwania, warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami.

  • Jaka jest całkowita kwota kredytu, którą potrzebujemy do sfinansowania remontu.

  • Jaki wybrać okres spłaty kredytu, który będzie dla nas akceptowalny, aby uzyskać satysfakcjonującą miesięczną ratę kredytu.

Mając na uwadze te elementy, warto wiedzieć, jak wybrać dobry oraz tani kredyt remontowy. O atrakcyjności kredytu gotówkowego oferowanego w danym banku świadczy przede wszystkim jego całkowity koszt. Wpływa na niego wysokość prowizji oraz odsetek. Oba parametry razem kształtują to, ile wyniesie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Jeżeli kilka banków spełnia nasze oczekiwania co do kwoty oraz czasu trwania kredytu, warto skłonić się ku tej ofercie, która jest tańsza. Skutkuje to niższą miesięczną ratą. 

Najlepsze oferty tanich kredytów na remont mieszkania można porównać na stronie: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-remont/

Kredyt na remont mieszkania - ile można pożyczyć?

Remont mieszkania to temat jeszcze bardziej złożony niż samo jego kupno. W trakcie, gdy można łatwo wskazać orientacyjne wartości nieruchomości danego typu i lokalizacji, tak remont może wygenerować naprawdę nieprzewidziane koszty. Wpływa na to jego zakres, oczekiwany standard, dobór materiałów czy praca fachowców, za którą naliczana jest robocizna. Nim zacznie się poszukiwania kredytu, warto zatem oszacować jego koszt z odpowiednim zapasem. Lepiej zaokrąglić kwotę niż nie doszacować kosztów, które w toku remontowania mogą wzrosnąć.

Znając już orientacyjny koszt przedsięwzięcia, warto sprawdzić, czy kwota kredytu pokrywa się z możliwościami oferty bankowej. W jednym banku można pożyczyć maksymalnie 150 tysięcy złotych na nie więcej niż 60 miesięcy. W innym 60 tysięcy złotych, ale na 72 miesiące. Bywają także rekordowe oferty, gdy okres spłaty wynosi nawet 120 miesięcy, a kwota kredytu może opiewać nawet na 250 tysięcy złotych. Jeżeli koszt remontu mieści się w ramach oferty kilku banków, warto zobaczyć, co kształtuje całkowity koszt kredytu. Pomoże w tym nie tylko dana Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, ale i wysokość oprocentowania.

Kredyt na remont mieszkania to kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Może być to zarówno kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny. Choć nie zawsze będziemy w stanie pokryć wszystkie wydatki związane z remontem w przypadku "hipoteki". Po pierwsze dlatego, że bank może nie zgodzić się na podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego o środki na remont. A po drugie - wyposażenie i umeblowanie nie mogą zostać zakupione z wykorzystaniem tego produktu finansowego.

Może się więc zdarzyć, że do kredytu hipotecznego na nieruchomość będziemy musieli dołożyć również kredyt gotówkowy, aby móc wyremontować czy umeblować swoje cztery kąty.

Rozwiązaniem alternatywnym jest instrument, który choć kredytem hipotecznym nie jest, ma podobną nazwę. Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, ponownie uzyskujemy finansowanie na dowolny wydatek, w który wpisuje się także remont. Różnica polega na tym, że obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu staje się nieruchomość. Zaciągając pożyczkę hipoteczną, najczęściej remontuje się np. mieszkania własnościowe, które nie są jeszcze obciążone hipoteką bankową ustaloną w momencie zakupu. Takie typy finansowania pozwalają niekiedy uzyskać lepiej dopasowane kwoty niż w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego.

PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany