24 grudzień 2021

Które pietra są najdroższe w kamienicy?

Dom pod miastem, apartamentowiec z panoramą na całe miasto, ale również mieszkanie w kamienicy w ścisłym centrum miasta – w zależności od sytuacji finansowej, wieku, a nawet światopoglądu, każdy z nas może mieć inne wymarzone miejsce do życia. Ci, którzy są zakochani w kamienicach wiedzą, że ich największym atutem są lokalizacja oraz stare mury, które umożliwiają obcowanie z historią każdego dnia.
REKLAMA
Mieszkania w kamienicach wcale nie są tanie. Zwłaszcza tych odnowionych, przystosowanych do dzisiejszych wymogów rynkowych i zlokalizowanych w samym centrum miasta.

Najdrożej w stolicy

Najdroższe mieszkania w kamienicach w Polsce można znaleźć w stolicy. To raczej nikogo nie dziwi: rynek warszawski to standardowo najdroższy i, co również z tym związane, największy rynek mieszkaniowy w Polsce - zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. W Warszawie średnie stawki - w każdym z trzech segmentów, jeśli chodzi o usytuowanie na piętrze - przekraczały poziom 15 tys. zł/mkw. W Krakowie przeciętne ceny (w dwóch segmentach) przekraczały 13 tys. zł/mkw. We Wrocławiu stawki wynosiły od nieco ponad 9 tys. zł/mkw. do 8,3 tys. zł/mkw. W Łodzi lokale mieszkalne usytuowane w Łodzi wyceniane były w zależności od piętra na którym się znajdują w przedziale 5,7 – 6,0 tys. zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w kamienicach ze względu na usytuowanie na piętrze (zł/mkw.)
 
Piętra Średnia cena w Warszawie Średnia cena w Krakowie Średnia cena we Wrocławiu Średnia cena w Poznaniu Średnia cena w Łodzi
0 - 2 15 294 13 063 9 180 8 299 5 672
3 - 5 15 195 13 037 8 737 8 355 5 998
6 - 10 16 773 b.d. b.d. 10 738 b.d.

Opracowanie własne na podstawie danych Otodom.
https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/

Definicja kamienicy

W powyższym zestawieniu ciekawą informację stanowi fakt, że jedynie w Warszawie i w Poznaniu w ofercie rynkowej znajdują się lokale w kamienicach, które ulokowane są od 6 do 10 piętra. W tym kontekście zasadne może być postawienie pytania o definicję kamienicy. Z tego względu mogą wynikać chociażby różnice w statystykach poszczególnych miast. W potocznym rozumieniu kamienica to budynek z relatywnie długą historią, zwykle znajdujący się w centralnym rejonie miasta i co ważne, zazwyczaj – ze względu na ówczesną technologię budowlaną – wznoszony z cegły, nierzadko cechujący się grubymi murami.

Poza tym, można by również wskazać specyficzny rozkład pomieszczeń, większość pomieszczeń o charakterze przechodnim, wysokie sufity itp. Wielu z nas utożsamia również kamienice z budynkami stosunkowo niewysokimi, do wysokości czterech, może pięciu pięter. Zastanawiające mogą więc być w tym kontekście informacje dotyczące mieszkań w kamienicach od 6 do 10 piętra dla Warszawy i Poznania. Dla wątpiących w to, czy budynki zbudowane po 1945 roku można nazwać kamienicami, interesujący może być fakt, że już za czasów Oktawiana Augusta w starożytnym Rzymie powstawały budynki składające się z sześciu – ośmiu pięter.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce