Mieszkanie do remontu – dobry pomysł na inwestycję?

Inwestowanie w nieruchomości w ciągu ostatnich lat weszło Polakom w krew. Rosnące w ciągu kilku minionych kwartałów coraz dynamiczniej ceny nieruchomości sprawiły, że osoby posiadające nadwyżkę gotówki coraz częściej poszukują niestandardowych sposobów inwestowania. Jednym z nich może być zakup mieszkania do remontu.
REKLAMA
Cena mieszkania zależy od jego atrybutów. Większość kupujących zwraca baczną uwagę głównie na lokalizację budynku, jego otoczenie, dostępność komunikacyjną, kondygnację mieszkania, powierzchnię, standard oraz oczywiście cenę. Kluczowe znaczenie dla ceny lokalu mieszkalnego ma również jego stan techniczny.

Inwestycja w mieszkanie do remontu – czy to się opłaca?

Mieszkanie do remontu zniechęca wiele osób – zarówno te, które noszą się z zamiarem lokaty kapitału, jak i te, które szukają po prostu przytulnego gniazdka dla siebie i swojej rodziny. Nikt przecież nie chce brać sobie na głowę kosztownego i wyczerpującego remontu. Nie wszyscy jednak myślą w ten sposób.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zauważa: Tam, gdzie inni widzą problemy, wytrawny inwestor potrafi zwietrzyć szansę. Niewątpliwie szansę na wysokie zyski z inwestycji w mieszkanie może dawać kupno lokalu mieszkalnego w nienajlepszym stanie technicznym. Nie ważne, czy chodzi o inwestycję o charakterze długoterminowym, w mieszkanie przeznaczone na wynajem, czy też inwestycja ma stanowić przykład klasycznego flipa. Flipa, to znaczy spekulacyjnej inwestycji w mieszkanie, zakładającej jak najszybszy obrót kapitałem – zakup nieruchomości, jej renowację, a następnie szybką sprzedaż.

Szansa dla wytrawnego inwestora

Warto zaznaczyć, że zakup mieszkania do remontu, zwłaszcza w celach inwestycyjnych, to wyższa szkoła jazdy. Inwestując w takie lokum, trzeba być bowiem bardzo ostrożnym. Zanim ostatecznie złoży się podpis na umowie kupna, należy dobrze skalkulować koszty doprowadzenia mieszkania do stanu umożliwiającego normalne użytkowanie. Dobrym pomysłem mogą być oględziny lokalu na miejscu z przedstawicielem firmy remontowej. Taka osoba powinna być w stanie oszacować, z pewnym przybliżeniem, koszty renowacji.

Oferty sprzedaży najtańszych mieszkań z rynku wtórnego, do remontu


Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych Otodom.


Od 110 do 170 tys. zł

W Warszawie najtańsze mieszkanie do remontu to mikro-kawalerka o powierzchni 16,1 m2 usytuowana na pierwszym piętrze kamienicy z 1930 roku. Mieszkanie zlokalizowane na Ursusie jest wyceniane na nieco ponad 159 tys. zł. W Krakowie cena najtańszego lokalu z rynku wtórnego jest jeszcze niższa. Niecałe 110 tys. zł wystarczy, aby zostać właścicielem kawalerki na krakowskim Kazimierzu, nieopodal ulicy Starowiślnej. Niska cena wynika nie tylko z faktu, że mieszkanie nadaje się do gruntownej renowacji, ale z jego usytuowania w suterenie kamienicy.

W Poznaniu najtańsze M z drugiej ręki kosztuje blisko 140 tys. zł. Z kolei w Gdańsku i Wrocławiu najniższe stawki za mieszkania do remontu wynoszą odpowiednio 169 tys. zł i 170 tys. zł.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
299049
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany