3 grudzień 2021

Mieszkanie nowe czy używane – które ma więcej atutów?

Które mieszkania chętniej wybierają Polacy – nowe czy używane? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna, bowiem jedne i drugie posiadają liczne atuty jak i konkretne wady. O tym którą opcje chętniej wybierają Polacy mogą świadczyć ceny lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego i wtórnego.
REKLAMA
Na plus i na minus

Na rynku pierwotnym dostępne są nowe mieszkania, które zostały zaprojektowane, a następnie wybudowane w ten sposób, aby w największym stopniu spełniać wymagania dzisiejszego klienta. Chodzi tutaj zarówno o powierzchnię i rozkład lokalu mieszkalnego, jak i o instalacje, miejsce parkingowe, czy nawet okna, mające wpływ na ilość światła w pomieszczeniach. Z drugiej jednak strony nowe cztery kąty zwykle oddawane są w stanie deweloperskim. Aby móc wprowadzić się do takiej nieruchomości trzeba do ceny jej zakupy doliczyć całkiem sporą kwotę, jaką pochłonie ostateczne jej wykończenie do poziomu umożliwiającego zamieszkanie.

Nieruchomości z rynku wtórnego również mają pewne (i to wcale nie błahe) zalety. Główną stanowi lokalizacja.

„Mieszkania w starych budynkach zwykle usytuowane są w rejonach miasta, które są bardziej zbliżone do centrum, a więc atrakcyjniejsze, niż obszary na których powstają nowe osiedla. To wiąże się z całą gamą udogodnień, które są na wyciągnięcie ręki w przypadku starszego budownictwa, a których często brakuje w nowych budynkach. W tym kontekście przede wszystkim należy wspomnieć o połączeniach komunikacyjnych, szybszym dojeździe do centrum samochodem, ale również większej dostępności komunikacji miejskiej. Ponadto cała infrastruktura społeczno-socjalna jest dostępna już na miejscu - sklepy, apteki, szkoły, przedszkola, parki, place zabaw, różnorakie punkty usługowe itd.” wskazuje Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

W przypadku nowych osiedli większe zakupy wiążą się często z przygotowaniem wyprawy na drugi koniec miasta. Z kolei rodzice mieszkający na obrzeżach większych miast, nierzadko narzekają na drugi etat, tzn. pełnienie funkcji szofera swoich pociech, które przecież codziennie trzeba zawieźć do szkoły i z powrotem, na zajęcia dodatkowe i z powrotem itd. Poza tym, cztery kąty z rynku wtórnego są już wykończone i nieraz kupowane z umeblowaniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że do ceny należy niejednokrotnie doliczyć koszt remontu.

W obydwu w przypadkach – mieszkań nowych i używanych – mamy do czynienia z pełną paletą „za i przeciw”. Która opcja jest lepsza pozostaje więc w pełni subiektywnym wyborem. Odpowiedź na to pytanie w dużym stopniu może być jednak uzależnione od ceny.

Które droższe?

Sprawdziliśmy jaka jest relacja cen mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego na siedmiu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju. W Warszawie średnia stawka ofertowa nowego lokalu wynosiła na koniec września 11 935 zł/mkw. Mieszkania używane wyceniane były w tym samym czasie średnio na 13 134 zł/mkw. Stawka za mieszkanie z drugiej ręki była więc o 1 199 zł/mkw. wyższa. Podobnie rzeczy miały się w Krakowie i Gdańsku, w tych dwóch miastach ceny starszych jednostek mieszkalnych były wyższe o odpowiednio 472 zł/mkw. oraz 888 zł/mkw. We Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Łodzi sytuacja była już jednak odwrotna. To nowe M było przeciętnie droższe. Poniższe zestawienie w związku z tym dobrze podsumowuje wcześniejsze rozważania. Jeśli chodzi o wybór mieszkania nowego lub używanego, po prostu nie ma reguły.

Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w wybranych miastach,
wrzesień 2021 r.
Miasto Średnia cena mieszkania z rynku pierwotnego (zł/mkw.) Średnia cena mieszkania z rynku wtórnego (zł/mkw.) Różnica
Warszawa 11 935 13 134 -1 199
Kraków 10 938 11 410 -472
Gdańsk 10 620 11 508 -888
Wrocław 9 558 9 377 181
Katowice 8 576 6 799 1 777
Poznań 8 460 8 272 188
Łódź 7 677 6 467 1 210
Opracowanie własne na podstawie danych Otodom.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce