7 październik 2020

Nieruchomości i demografia

Czy rynek nieruchomości uodparnia się na skutki wirusa? Nie wszystkie segmenty tego rynku: sprzedaż nieźle funkcjonuje, wynajem, kreowany w naszym kraju w dużym stopniu przez studentów jest w zastoju, a wynajem krótkoterminowy, generowany przez turystów i biznesmenów – w tarapatach. W USA rekordy bije sprzedaż domów (tanie kredyty), czyli wirus jej nie przeszkodził, a może nawet pomógł. Po wiosennym załamaniu popytu na kredyty mieszkaniowe również w naszym kraju sytuacja zdaje się wracać do normy.
REKLAMA
A jakie mogą być trendy długoterminowe? W tym przypadku liczy się również demografia. W Polsce liczba ludności zmniejsza się od 2012 roku. Dotyczy to większości województw. Ujemny przyrost naturalny to tylko jedna strona medalu. Drugi czynnik to migracje do kilku województw i ich stolic, które mają największe rynki pracy i dzięki temu przeżywają boom na lokalnych rynkach mieszkaniowych.

Według danych GUS, w  końcu 2019 r. liczba ludności Polski wyniosła 38.383 tys., tj. o prawie 29 tys. mniej niż w końcu 2018 r. Liczba ludności zmniejsza się począwszy od 2012 r. Wyjątkiem jest nieznaczny wzrost  o niespełna 1 tys. w 2017 r. Przypomnę, że 1 kwietnia 2016 r. wprowadzono program państwowy 500 plus. GUS, zwraca uwagę, że na zmiany w liczbie ludności w ostatnich latach wpływ ma przede wszystkim przyrost naturalny, który pozostaje ujemny począwszy od 2013 r.

Liczba mieszkańców w większości województw zmniejsza się nie tylko przez ujemny przyrost naturalny, ale także z powodu migracji do innych województw, głównie ich stolic i aglomeracji. Według GUS, tzw. średnioroczny przyrost ludności w 2019 roku zanotowano tylko w 4 województwach: pomorskim (0,45 %), mazowieckim  (0,37 %), małopolskim  (0,30 %) i wielkopolskim (0,12 %). W woj. dolnośląskim był minimalny ubytek (-0,04 %).

Tak się składa, że stolice tych województw przodują również na rynku nieruchomości. To w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku (Trójmieście) i Poznaniu  powstaje najwięcej inwestycji deweloperskich, tam są bowiem największe rynki pracy. W woj. małopolskim i pomorskim na wzrost miał wpływ przyrost naturalny i migracja, w przypadku woj. mazowieckiego – głownie migracja. Co ciekawe, w 3 województwach wzrosła zarówno liczba mieszkańców miast jak i wsi. Jedynie w woj. wielkopolskim wzrost dotyczył tylko mieszkańców wsi i był wynikiem głównie przyrostu naturalnego.

Ponieważ migracja dotyczy najczęściej ludzi młodych, rozpoczynających dopiero karierę zawodową, często zakładają oni rodziny już w nowych miejscach zamieszkania. To generuje dodatkowe transakcje na wielkomiejskich  rynkach mieszkaniowych, kosztem mniejszych ośrodków. Zaczyna się od wynajmu mieszkania, często przez 2-3 osoby, a kończy się zakupem mieszkania lub domu, kiedy się powiększa rodzina. O ile są odpowiednie możliwości finansowe. Jeśli są mniejsze,  szansą są tańsze mieszkania deweloperskie za rogatkami wielkiego miasta, możliwie najbliżej albo z dobrą komunikacją do centrum.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
280229
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany