27 grudzień 2021

Polacy coraz wyżej wyceniają widok z okna

Metraż mieszkania, jego rozkład, lokalizacja, najbliższe otoczenie – to główne cechy mieszkania, na które zwracamy uwagę. Większość z nas zaczyna jednak rozważać również usytuowanie lokalu mieszkalnego w bloku, czy w klatce. Okazje się bowiem, że mieszkania na wyższych piętrach są coraz bardziej doceniane przez Polaków.
REKLAMA
W stolicy w każdym z segmentów w listopadzie 2021 r. stawki przekraczały pułap 11 tys. zł/mkw.

Opierając się na średnich cenach mieszkań w budownictwie z tzw. wielkiej płyty z pięciu głównych rynkach mieszkaniowych można narysować swego rodzaju schody cenowe. Rozpoczynają się one w Łodzi, gdzie stawki przekraczają poziom 6 tys. zł/mkw. Kolejny stopień cenowy powyżej 7 tys. zł/mkw. zajmuje Poznań. Dalej w cenie powyżej 8 tys. zł/mkw. dostępne są lokale z lat 70-tych i 80-tych XX wieku we Wrocławiu. Powyżej 9 tys. zł/mkw. wynoszą średnie stawki w Krakowie. We wszystkich grupach, cenowo zdecydowanie dominuje Warszawa - tłumaczy Marta Buzalska z serwisu Otodom. Te słowa znajdują potwierdzenie w poniższym zestawieniu średnich cen lokali na poszczególnych piętrach w zabudowie z wielkiej płyty.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w budynkach z wielkiej płyty ze względu na usytuowanie na piętrze (zł/mkw.)
 
Piętra Średnia cena w Warszawie Średnia cena w Krakowie Średnia cena we Wrocławiu Średnia cena w Poznaniu Średnia cena w Łodzi
0 - 2 11 175 9 462 8 720 7 582 6 444
3 - 5 11 113 9 212 8 633 7 377 6 316
6 - 10 11 374 9 641 8 941 7 610 6 645
11 + 11 439 9 407 8 683 7 025 6 406

Opracowanie własne na podstawie danych Otodom.
https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/

Które piętra są najdroższe?

Pierwsze i drugie piętra w bloku, czy kamienicy cieszą się dużą, albo nawet największą  popularnością. Z taką obiegową opinią mamy do czynienia od wielu lat. Te pietra to przede wszystkim najlepsze miejsce do życia, gdy w budynku nie ma windy. Z jednej strony, wchodząc pod górę nie trzeba pokonywać zbyt dużej ilości stopni. Z drugiej strony, tak ulokowane mieszkania wydają się być bardziej bezpieczne, niż te na parterze. Nieco inaczej sprawy się mają w budynkach z windami. Wysokie piętro w bloku z windą nie jest łączone z codzienną, wyczerpującą wspinaczką w górę po schodach.

Dlatego w nowym budownictwie w coraz większej liczbie budynków składających się z czterech, a nawet trzech pięter, dzisiaj dostępna jest już winda. Oczywiście wynika to również z rosnącego zrozumienia potrzeby przystosowania budynków do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Wyniki z załączonego zestawienia wydają się wskazywać, że nawet w budynkach z wielkiej płyty, Polacy coraz bardziej przekonują się do wyższych pięter. Po prostu coraz bardziej cenimy sobie widok rozciągający się z okna. W Warszawie bowiem najwyższa średnia cena lokali mieszkalnych w budynkach z wielkiej płyty dotyczyła nieruchomości usytuowanych na piętrze 11 lub wyższym. Z kolei w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi, najwyższe średnie stawki ofertowe mieszkań odnotowano na piętrach d 6 do 10.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce