25 październik 2021

Rynek najmu w Polsce – jak sytuacja wygląda w III kwartale?

Rynek najmu znajduje się już na trajektorii powrotu do przedpandemicznej normalności. Duża w tym zasługa roku akademickiego, który (przynajmniej na razie) w większym stopniu rozpoczął się od nauki stacjonarnej. Efekt jest widoczny we wzrostach stawek najmu w wielu miastach. Nie osiągają one jeszcze wysokości sprzed 2 lat, ale mogą stanowić zapowiedź nadejścia lepszych czasów dla osób czerpiących dochody z wynajmu mieszkania.
REKLAMA
Student wpływa na wszystko

Aby można było mówić o powrocie do normalności na rynku najmu, potrzebny był powrót normalności w codziennym życiu i w obrocie gospodarczym. Rynek niczym świeżego powietrza potrzebował … studentów, którzy będą kształcić się w stacjonarny sposób. Wiele słów padło na temat wydajności nauki na poziomie podstawowym, czy średnim, ale również tym wyższym, z wykorzystaniem metod nauki zdalnej. Wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że nic nie zastąpi kontaktu face-to-face nauczyciela czy wykładowcy z uczniami i studentami.

Nie jest tajemnicą, że studenci są jedną z grup społecznych nakręcających całą lokalną koniunkturę gospodarczą. Oczywiście w dużym stopniu ten wpływ koncentruje się na branży rozrywkowej, która poniosła znaczne straty w dobie pandemii – kina, teatry, restauracje, puby, sieci odzieżowe itp., najbardziej bazują na młodych, ale już dorosłych ludziach. Nie oszukujmy się - również rynek najmu, zwłaszcza w największych miastach, ale również w mniejszych wojewódzkich ośrodkach, w których znajdują się uczelnie wyższe, jest zależny od liczebności żaków. Zajęcia w formie stacjonarnej oznaczają, że większość mieszkań, które stały puste od wiosny 2020 roku, w końcu znalazła lokatorów. Należy mieć nadzieję, że ten stan już się nie zmieni.

Jesienne odbicie

W większości miast już we wrześniu było widać wzrost stawek najmu, które pikowały w dół w trakcie pandemii, a zwłaszcza podczas kolejnych lockdownów. We wrześniu  według danych Otodom najwyższa średnia wywoławcza stawka najmu za mieszkanie, w gronie 40 największych polskich miast, została odnotwana w Warszawie. W stolicy trzeba było wówczas wydać na najem lokalu mieszkalnego 3 539 zł miesięcznie. na podium znalazły się jeszcze Gdańsk (2 340 zł) oraz Wrocław (2 281 zł). Kraków ze stawką 2 117 zł, znalazł się dopiero na piątym miejscu. Można było spodziewać się, że stolica Małopolski jest pewnym pretendentem do zajęcia drugiego miejsca w zestawieniu. Niską lokatę w tym przypadku należy łączyć zapewne z brakiem jeszcze pełnego powrotu ruchu turystycznego, do przed pandemicznego poziomu. Zwłaszcza ze strony zagranicznych turystów, którzy w grodzie Kraka odpowiadają za sporą część popytu na najem powierzchni mieszkaniowej.Poniżej przedstawione zostało zestawienie dziesięciu miast według danych Otodom, spośród analizowanej czterdziestki, z najniższymi przeciętnymi ofertowymi stawkami najmu we wrześniu 2021 roku. W minionym miesiącu najtaniej było w Bytomiu. Aby wynająć lokal mieszkalny w tym mieście trzeba było wysupłać średnio 1 147 zł, czyli mniej, niż jedną trzecią warszawskiej stawki w tym samym okresie. Tanio było również w Chorzowie (1 198 zł), Rybniku (1 204 zł) oraz w Wałbrzychu (1 213 zł). Co ważne, niskie w porównaniu do większych miast stawki najmu wcale nie muszą oznaczać, że wynajem mieszkania jest w tych miastach nieopłacalny. Aby wyznaczać jego rentowność należy odnieść dochody z wynajmu do ceny zapłaconej za ten lokal mieszkalny. Mniejsze miasta cechują się zwykle niższymi stawkami najmu, ale również tańszymi nieruchomościami, co może przekładać się finalnie na wyższą opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem właśnie w mniejszych ośrodkach miejskich.Artykuł stworzony na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów na poszczególnych rynkach nieruchomości.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany