21 październik 2021

Wynajem w największych miastach Polski – III kwartał

Najem powoli wraca do łask. W dużej mierze to rozpoczęty rok akademicki i powrót studentów do nauki stacjonarnej sprawił, że właściciele mieszkań na wynajem odetchnęli z ulgą. Na rynek wrócił bowiem popyt i choć może nie jest to jeszcze stan przedpandemiczny, to powoli sytuacja na rynku najmu zaczyna wracać do normalności.
REKLAMA
(chwilowy?) Powrót normalności

Ostatnie ponad półtora roku to dla osób, które inwestują w mieszkania przeznaczone na wynajem, okres próby. Był to czas ewidentnych strat finansowych takich inwestorów - Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom podkreśla, że „nawet jeśli mieszkanie było zakupione za gotówkę i nie trzeba było dopłacać co miesiąc do raty kredytu za pusty lokal, to jednak można mówić o koszcie utraconych możliwości. A to również wymierne straty finansowe”.

W zależności od powierzchni standardu i lokalizacji mieszkania, w skali 1,5 roku, mogła uzbierać się przecież pokaźna kwota, od kilkunastu do kilkudziesięciu tys. zł (lub nawet więcej). Pieniądze te nie trafiły do właścicieli nieruchomości, a straty finansowe przekładały się z kolei na drugi aspekt tej sytuacji – naukę cierpliwości. Bowiem gdy mieszkania stały puste i nie przynosiły dochodu, ich ceny dość intensywnie rosły.

Można było więc łatwo ulec pokusie sprzedania nieruchomości i odzyskania zainwestowanych środków. Ci, którzy przeczekali niekorzystny okres, będą mogli spieniężyć inflacyjny wzrost cen mieszkań w przyszłości.

Ostrożność czy nadzieja? 

Oczywiście nad rynkiem najmu mieszkań nadal, niczym miecz Damoklesa, wisi ryzyko związane z sytuacją pandemiczną, która przecież się nie skończyła. Dlatego zapewne większość wynajmujących nadal zastanawia się jak w sezonie jesienno-zimowym rozwijać się będzie pandemia, której wyznacznikiem są przede wszystkim liczby zarażonych i hospitalizowanych osób. Te liczby bowiem mogą mieć znaczenie dla decyzji o ewentualnych kolejnych lockdownach. Poza tym, przejście studentów z nauki stacjonarnej do zdalnej również może nieść ze sobą ryzyko wypowiadanych umów najmu przez żaków. Nie warto jednak pisać czarnych scenariuszy, lepiej bacznie obserwować to co dzieje się na rynku.

Aktualne stawki najmu

Poniżej przedstawiliśmy zestawienie najdroższych i najtańszych rejonów głównych rynków mieszkaniowych w kraju, jeśli chodzi o stawki czynszu. Teoria rynku nieruchomości mówi, że im dalej od centrum miasta, tym zarówno ceny mieszkań, jak i stawki najmu powinny się obniżać. W ten sposób rynek niejako automatycznie wycenia lokalizację i otoczenie nieruchomości oraz koszty dojazdu, a także czas, który na te dojazdy trzeba poświęcić. Stołeczny rynek najmu w dużej mierze wpisuje się w to książkowe podejście.

W Warszawie najdroższe rejony to standardowo te centralnie zlokalizowane – Śródmieście oraz zawsze popularny Mokotów. Pomiędzy tymi dzielnicami, na drugim miejscu, jeśli chodzi o średnie ofertowe stawki najmu w III kwartale 2021 roku znajduje się modny Wilanów. W Warszawie najtaniej jest na Rembertowie, który wyprzedza w tym aspekcie Białołękę i Ursus. Są to części miasta znacznie oddalone od ścisłego centrum.

W Krakowie opisana powyżej koncepcja również znajduje odzwierciedlenie w stawkach najmu lokali mieszkalnych. Najdrożej jest na reprezentatywnym i zawsze zatłoczonym Starym Mieście. Na kolejnych stopniach podium znajdują się Zwierzyniec oraz Podgórze. W grodzie Kraka najtaniej można znaleźć lokum do najmu w X dzielnicy Swoszowice. Niewiele drożej jest na Nowej Hucie. Najbardziej przystępne dla portfela lokalizacje zamyka dzielnica Bieżanów-Prokocim.

W Poznaniu najgłębiej trzeba sięgnąć do kieszeni najmując lokal w rejonach Ławica, Starołęka i Antoninek. Najmniejsze średnie wydatki na najem czterech ścian obowiązują w rejonach Żegrze, Morasko & Umultowo i Główna. Stawki najmu stanowią pochodną popytu. Idąc tym tropem można powiedzieć, że w Łodzi największym zainteresowaniem cieszą się rejony Śródmieście, Widzew i Radogoszcz. Najmniej chętnych do najmu jest z kolei w rejonie Teofilów, Chojny-Dąbrowa i Górna.

Wrocławski rynek mieszkaniowy najczęściej nadal jest rozpatrywany przestrzennie według dawnego podziału na pięć dużych dzielnic administracyjnych. W tym ujęciu kolejność rejonów miasta od tych najbardziej pożądanych przez najemców i jednocześnie najdroższych, do tych najtańszych, w okresie od lipca do września 2021 roku była  następująca: Stare Miasto, Śródmieście, Krzyki, Fabryczna, Psie Pole.Artykuł powstał na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów cenowych w 5 największych miastach Polski.


Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany