22 czerwiec 2020

IMGW: ostrzeżenie przed burzami z gradem na Mazowszu, Podkarpaciu i w Małopolsce

fot. PAP
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę w nocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla całego Mazowsza i Podkarpacia. Kilkanaście powiatów Małopolski obejmuje ostrzeżenie trzeciego stopnia - przed silnym deszczem z burzami.
Koronawirus
37521
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

IMGW wydał w nocy z niedzieli na poniedziałek ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa mazowieckiego. Prognozuje w nim wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 3 w poniedziałek, a prawdopodobieństwo wystąpienia wskazanych zjawisk określono na 80 proc.

IMGW wydał także ostrzeżenie drugiego stopnia dla wszystkich powiatów województwa podkarpackiego. "Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad" - napisano w ostrzeżeniu obowiązującym do godziny 6 rano w poniedziałek. Prawdopodobieństwo określono na 80 proc.

Burze z gradem (ostrzeżenie drugiego stopnia) mogę też wystąpić (prawdopodobieństwo 80 proc.) do godziny 6 rano w powiatach województwa świętokrzyskiego: buskim, opatowskim, sandomierskim, staszowskim. IMGW prognozuje tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Do godziny 2 w nocy obowiązuje takie ostrzeżenie dla powiatów: jędrzejowskiego, kazimierskiego, Kielc, kieleckiego, koneckiego, ostrowieckiego, pińczowskiego, skarżyskiego, starachowickiego, włoszczowskiego.

Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmuje powiaty Małopolski: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, olkuski, wielicki. Ostrzeżenie to ważne jest do godziny 8 w poniedziałek.

"Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 50 mm do 80mm, lokalnie 100 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 80 km/h" - czytamy. Ostrzeżenie jest ważne do godziny 8 w poniedziałek (prawdopodobieństwo 80 proc.).

Podobne ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami (ważne do godziny 8.) dotyczy też powiatów: limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, Nowego Sącza, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia (z prawdopodobieństwem 80 proc.) dotyczy też powiatów w województwie małopolskim: dąbrowskiego, tarnowskiego i Tarnowa. IMGW prognozuje w nim wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie to ważne jest do godziny 8 rano.

Burze z gradem mogą też wystąpić w powiecie miechowskim i proszowickim (opady deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h). Ostrzeżenie jest ważne do godz. 2 w nocy.

Ostrzeżenie przed silnym deszczem z burzami dotyczy też powiatu gorlickiego (ważne do godziny 8 w poniedziałek, 80 proc. prawdopodobieństwo): "Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 30 mm do 60 mm, lokalnie 80 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad."(PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/wr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
37521
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce