8 wrzesień 2021

Przez powiat płocki przechodzi kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle

fot. PAP
Przez powiat płocki przechodzi kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle. W siedmiu gminach tego powiatu obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej utrzymuje się powyżej stanów ostrzegawczych, natomiast w samym Płocku poniżej. Nie odnotowano lokalnych zagrożeń.
REKLAMA

W związku z przyborem Wisły starostwo w Płocku ogłosiło jeszcze w poniedziałek pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Jak przekazał PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w płockim starostwie Piotr Jakubowski, w środę przed południem poziom Wisły wynosił w Wyszogrodzie 531 cm, przy stanie ostrzegawczym 500 cm, a w Kępie Polskiej 489 cm, przy stanie ostrzegawczym 450 cm. "Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu płockiego będzie obowiązywało do odwołania, aż Wisła opadnie poniżej stanów ostrzegawczych. Według prognoz powinno to nastąpić w czwartek, najpóźniej w piątek" – powiedział PAP Jakubowski.

Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w płockim starostwie podkreślił, iż wszystkie służby na terenie tego powiatu były przygotowane na przyjście obecnej fali wezbraniowej na Wiśle, spowodowanej opadami deszczu w górnym biegu rzeki. "Prognozy mówiły, że w związku z falą wezbraniową, Wisła nie przekroczy u nas stanów alarmowych, tylko ostrzegawcze. I tak się stało. W tej chwili obserwujemy szczyt fali, która przechodzi przez nasz powiat" – dodał Jakubowski.

Zaznaczył, iż dotychczas na terenie powiatu płockiego nie odnotowano żadnych niebezpiecznych sytuacji, spowodowanych wyższym poziomem Wisły, w tym przecieków wałów przeciwpowodziowych czy podtopień.

Jak poinformował PAP w środę przed południem dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku (MCZK), poziom Wisły utrzymuje się tam obecnie poniżej stanów ostrzegawczych – o ponad 50 cm do ponad 60 cm, w zależności od wodowskazu. "Wszystko wskazuje na to, że na terenie Płocka poziom Wisły może jeszcze wzrosnąć, ale raczej nie powinien przekroczyć stanów ostrzegawczych" – powiedział PAP dyżurny płockiego MCZK. (PAP)

mb/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany