1 wrzesień 2021

środa z przejaśnieniami; od wieczora bez opadów na południu

fot. PAP
W środę prognozowane są przelotne deszcze z przejaśnieniami. Wieczorem przestanie padać na południu Polski – powiedział PAP synoptyk IMGW Kamil Walczak. W nocy na południu kraju będą tworzyć się mgły, które mogą ograniczać widzialność do 200-300 metrów.
REKLAMA

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedział w rozmowie z PAP, że w środę rano na zachodzie i północnym-zachodzie kraju nie są spodziewane żadne opady deszczu. Będzie tam zdecydowanie więcej słońca. "Ma to związek z tym, że Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, stąd zdecydowana poprawa pogody na zachodzie kraju" - zaznaczył synoptyk IMGW Kamil Walczak.

Na wschodzie też prognozowane są przejaśnienia, jednak zachmurzenie może być duże z przelotnymi opadami. Natomiast deszcz nadal będzie padać zwłaszcza na południu Polski. W Karpatach spadnie do 25 litrów wody na metr kwadratowy. "Nad resztą kraju będą słabsze opady, wręcz symboliczne" – dodał synoptyk.

Najcieplej będzie w środę na zachodzie - od 20 do 21 st. C, natomiast najchłodniej na południowym wschodzie - 15 st. C.

"Opady zaczną ustępować w rejonach podgórskich dopiero po południu, poprawa pogody powinna nastąpić tam pod wieczór" – zaznaczył Kamil Walczak.

W całym kraju wzrośnie prędkość wiatru, najsilniej będzie wiać na Wybrzeżu, gdzie w porywach może dochodzić do 60-65 km na godzinę. Również w obszarach podgórskich przewidywany jest silny wiatr. Szczególnie na Podkarpaciu można spodziewać się burz z porywami wiatru do 60 km na godzinę.

Synoptyk IMGW przekazał, że w nocy ze środy na czwartek opady nie powinny przekraczać już 5 litrów wody na metr kwadratowy. "Deszcz będzie występować lokalnie, głównie na północy i północnym wschodzie kraju oraz na południowym wschodzie. Na zachodzie i w centrum raczej bez opadów" – dodał Walczak.

Noc ze środy na czwartek będzie chłodniejsza, temperatura spadnie w rejonach podgórskich i na Podlasiu do 7 st. C. Na zachodzie wyniesie 10-11 st. C, najcieplej w nocy będzie na Wybrzeżu od 13 do 14 st. C. "W południowej części kraju będą tworzyć się mgły, które mogą ograniczać widzialność do 200-300 metrów" – zaznaczył synoptyk IMGW.

Zapowiedział, że w czwartek można liczyć na poprawę pogody. Opady możliwe tylko na krańcach wschodnich i na północnym wschodzie. "Ciepła masa powietrza obejmie swoim zasięgiem coraz większy obszar. W centrum kraju będzie ok. 20 st. C; do 22 st. C na zachodzie" – dodał Kamil Walczak.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany