3 lipiec 2021

Synoptyk IMGW: w sobotę wieczorem intensywne opady deszczu z burzami na wschodzie; w nocy lokalne mgły

fot. PAP
W sobotę wieczorem spodziewamy się intensywnych opadów deszczu w połączeniu z burzami głównie we wschodniej połowie kraju - poinformował PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron. Dodał, że w nocy pogoda się nieco poprawi, ale mogą wystąpić lokalne mgły.
REKLAMA

Z informacji przekazanych przez synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w sobotę wieczorem prognozowane są intensywne opady deszczu w połączeniu z burzami głównie we wschodniej połowie kraju. "Burze możliwe również są w pasie od pomorza wschodniego po ziemie łódzką. Tam obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia" - zaznaczył Jakub Gawron.

"Ostrzeżenia drugiego stopnia o silnym deszczu z burzami obowiązują dla województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, części świętokrzyskiego i części lubelskiego. Tam sytuacja jest najbardziej groźna. Prognozujemy, że w ciągu dnia może tam spaść nawet miejscami do 50-60 litrów wody na metr kwadratowy" - tłumaczył synoptyk.

Według prognoz nieco lepsza sytuacja będzie we wschodniej połowie województwa lubelskiego, podkarpaciu oraz na wschodzie woj. małopolskiego. "Tam obowiązują ostrzeżenia o silnym deszczu z burzami pierwszego stopnia. Sumy opadów prognozowane są nieco mniejsze, bo do 40 mm. Podobnie jest w części północno wschodniej woj. łódzkiego, gdzie opady deszczu mogą dochodzić do 35 mm" - podkreślił.

"Oprócz tego mamy ostrzeżenia o burzach, które obowiązują do godzin wczesnowieczornych dla województwa pomorskiego i kujawsko pomorskiego. Tam spodziewamy się burz z opadami deszczu do 30 mm, a lokalnie do 40 mm z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad" - zaznaczył.

Wskazał, że w całym obszarze objętym ostrzeżeniami porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. "Porywy wiatru nie będą w sobotę dominującym zjawiskiem. Największy problem przysparzać nam będzie opad deszczu" - ocenił.

Poinformował również, że w nocy sytuacja pogodowa będzie się nieco poprawiać. "Z godziny na godzinę burze będą zanikać. Ostrzeżenia obowiązują najpóźniej do północy, więc w pierwszej połowie nocy sytuacja powinna nam się nieco ustabilizować i poprawić" - podał.

Wyjawił, że w nocy mogą wystąpić lokalnie mgły. "Wilgoci jest sporo, więc spodziewamy się, że lokalnie będą tworzyć się mgły, które nie powinny być długotrwałe, ale widzialność w mgłach będzie ograniczona do 300 metrów" - powiedział.

Temperatura w nocy będzie wynosić od 13 st. C. na zachodzie kraju do 17 st. C. na północnym wschodzie. "Chłodniej jedynie będzie w obszarach podgórskich - od 9 do 11 stopni Celsjusza" - przekazał.

"Najładniejsza pogoda w nocy będzie na zachodzie i południowym zachodzie, tam prognozujemy zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie na ogół duże z przelotnymi opadami deszczu" - dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany