7 sierpień 2021

W sobotę na przeważającym obszarze kraju pogodnie; może popadać na Nizinie Szczecińskiej

zdjęcie: W sobotę na przeważającym obszarze kraju pogodnie; może popadać na Nizinie Szczecińskiej / fot. PAP
fot. PAP
Sobota na przeważającym obszarze kraju jest pogodna, słoneczna i tak też zostanie do końca dnia - poinformował PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Jedynym miejscem w kraju, gdzie po południu może delikatnie popadać, ale niewykluczona jest też burza, będzie Nizina Szczecińska.
REKLAMA

"Po deszczowej i pochmurnej końcówce tygodnia sobota na przeważającym obszarze kraju jest pogodna, słoneczna i tak też zostanie do końca dnia" - powiedział PAP Ogrodnik.

Dodał, że "miejscami rozwijają się niegroźne chmury kłębiaste", ale "intensywne, przelotne opady deszczu czy burze raczej nam nie grożą".

"Jedynym miejscem w kraju, gdzie w godzinach popołudniowych może delikatnie popadać jest Nizina Szczecińska. Nie jest wykluczona też słaba burza" - wskazał.

W sobotę na zachodzie i Ziemi Lubuskiej w najcieplejszym momencie dnia, czyli ok. 16-17, termometry pokażą 26 st. C. Synoptycy przewidują, że jeszcze cieplej będzie na południu Wielkopolski, gdzie temperatura może sięgać nawet 27 st. C.

"25 st. C na południu Polski, 24 st.C w centrum. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i na północnym wschodzie kraju, tam ok. 20 st. C, miejscami nad morzem 21 st. C." - powiedział synoptyk IMGW.

Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejsze porywy wiatru na wschodzie kraju - do 40 km/h.

Pytany o pogodę w Warszawie, powiedział, że do końca dnia będzie pogodnie. "Troszkę niegroźnych chmur będzie się rozwijać, jednakże nie spodziewamy się opadów deszczu. W najcieplejszym momencie dnia zobaczymy ok. 24 st. C. Przez cały dzień wiatr słaby, z kierunku południowo-zachodniego" - powiedział synoptyk IMGW.

Przekazał, że noc w stolicy zapowiada się pogodnie, choć jak zaznaczył, nie można wykluczyć, że nad ranem pojawi się nieco więcej chmur i spadnie słaby deszcz. "W najchłodniejszym momencie nocy temperatura minimalna wyniesie ok. 16 st. C., wiatr będzie słaby, w drugiej części nocy okresami może być umiarkowany" - poinformował.

Na pozostałym obszarze kraju sytuacja - powiedział synoptyk IMGW - skomplikuje się trochę w nocy z soboty na niedzielę, bo "nad Polskę z południowego zachodu, dokładnie nad rejon Dolnego Śląska, nasuwać się zacznie płytki ośrodek niżowy, który w nocy i nad ranem z Dolnego Śląska będzie się przesuwał w kierunku Wielkopolski, Kujaw, a jutro rano i w pierwszej części dnia nad zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego".

"Ten ośrodek przyniesie ze sobą intensywne opady deszczu, możliwe też są burze" - wyjaśnił. "Prognozowana suma opadów na godziny nocne to jest do 40 mm lokalnie na krańcach zachodnich Dolnego Śląska, do 30-35 mm na pozostałym obszarze Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Kujawy" - podał synoptyk IMGW.

Poinformował, że w związku z tym zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne, które obowiązują na terenie woj. dolnośląskiego, części woj. lubuskiego, wielkopolskiego, Kujaw. "Ostrzegają o silnym deszczu z burzami. Dla Kujaw jest to ostrzeżenie tylko i wyłącznie o intensywnym deszczu" - doprecyzował.

Ogrodnik podkreślił, że w trakcie burz "możliwe są silniejsze porywy wiatru - do 75 km/h". "Na pozostałym obszarze kraju pogoda będzie łagodniejsza. Najładniej będzie na wschodzie i południowym wschodzie, ponieważ noc w tym rejonie będzie pogodna, miejscami bezchmurna. Nie spodziewamy się też opadów" - powiedział.

Dodał, że w innych częściach kraju miejscami będzie pochmurno, mogą występować opady deszczu, ale będą zdecydowanie słabsze od tego, co prognozuje się m.in. w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany