17 luty 2022

Wichura wciąż niebezpieczna; z każdą godziną przybywa zniszczeń

zdjęcie: Wichura wciąż niebezpieczna; z każdą godziną przybywa zniszczeń / fot. PAP
fot. PAP
Połamane drzewa, zerwane dachy, poszkodowani ludzie - to nie tylko dotychczasowy bilans wichury, ale i prognoza na najbliższą dobę. Niszczycielska siła wiatru nie słabnie, z każdą godziną przybywa zniszczeń.
REKLAMA

Choć IMGW odwołał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia o silnym wietrze, zagrożenie nie ustało. Meteorolodzy wciąż przestrzegają przed wichurami - na południu Polski i w centrum obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty kraju pierwszego stopnia.

Do godz. 15 strażacy w całej Polsce odnotowali już ponad 10 tys. zdarzeń w związku z wiatrem. Jednak z powiatowych komend Straży Pożarnej z każdą godziną spływają informacje o kolejnych interwencjach.

"Wywrócone lub połamane drzewa, zerwane linie energetyczne czy przewrócona wiata garażowa. Zachowajmy ostrożność i rozwagę, bo wiało będzie całą noc" - informuje straż pożarna z podwarszawskiego Legionowa.

Wciąż aktualny jest apel stołecznych Lasów Miejskich, które przestrzegają, że w skutek wichury na terenach leśnych jest wiele powalonych lub uszkodzonych drzew i gałęzi, które mogą spaść w każdej chwili.

"A to nie koniec niebezpieczniej pogody, dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Warszawy, aby nie wybierać się do lasu w najbliższym czasie" - czytamy w komunikacie leśników.

By pozostać w domu zachęcają też prywatne firmy.

"Alert RCB? Zostań w domu. Twoja paczka zaczeka. Przedłużamy czas na odbiór paczek o dodatkowe 48h. Odbierz ją, kiedy pogoda się poprawi" - wiadomości tej treści otrzymali klienci InPost.

Firma zdecydowała się na takie posunięcie argumentując, że strażacy już i tak mają ręce pełne pracy, a do soboty nie ma co liczyć na poprawę pogody.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina zaś dekalog bezpiecznych zachowań podczas niesprzyjającej pogody:

"W przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikaj przebywania na otwartej przestrzeni - najlepiej szukaj schronienia w budynku. W mieszkaniu i domu zamknij okna. Z balkonu, tarasu, podwórka usuń przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr - donice, suszarki do prania, karmniki, meble, itp." - zalecają specjaliści.

MSWiA przypomina, że silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu, dlatego warto mieć w domu świece, zapałki, latarkę, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowane telefony komórkowe. Zaś przebywając na zewnątrz lepiej nie stawać pod drzewami, nie podchodzić blisko budynków, nie zatrzymywać się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami.

W takich miejscach lepiej też nie parkować aut. Podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami.

Służby podkreślają też, że trzeba zadbać nie tylko o siebie, ale też zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, podczas wiatru koniecznie zabrać je z dworu do domu. (PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany