7 sierpień 2022

Bliscy poszkodowanych w wypadku będą mieli darmowe zakwaterowanie w Chorwacji

zdjęcie: Bliscy poszkodowanych w wypadku będą mieli darmowe zakwaterowanie w Chorwacji / Mariusz Musiał -/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Me%C4%91ugorje_St.James_Church.jpg#/media/File:Međugorje_St.James_Church.jpg
Mariusz Musiał -/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Me%C4%91ugorje_St. James_Church.jpg#/media/File:Međugorje_St.James_Church.jpg
Bliscy poszkodowanych w wypadku autokaru będą mieli zapewnione darmowe zakwaterowanie w Chorwacji - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak poinformował, w ciągu najbliższych dni mogą wrócić do kraju kolejni poszkodowani, ale o tym decydować będą lekarze.
REKLAMA

Wiceszef MSZ, który razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przebywał na miejscu wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, przekazał w Polsat News, że poszkodowani są w szoku. "Konieczna była pomoc psychologiczna" - dodał.

"Wszystkie te osoby zostały przebadane w odpowiedni sposób przez specjalistów chorwackich, ale dostęp do ich dokumentacji mieli także polscy lekarze po to, aby móc udzielić potem informacji chociażby przez infolinię, przez naszych konsulów rodzinom, co do stanu zdrowia tych pacjentów" - poinformował Przydacz.

Przypomniał, że cztery osoby zostały zakwalifikowane do powrotu do kraju. "To były dość lekkie obrażenia, stąd też decyzja o tym, żeby jak najszybciej zabrać ich do Polski i kontynuować ich rehabilitację w Polsce" - mówił. "Reszta oczywiście, jeśli będzie możliwość, będziemy chcieli, aby jak najszybciej wrócili do kraju" - mówił.

Na pytanie, czy niebawem kolejne osoby będą mogły wrócić do Polski, Przydacz odpowiedział, że o tym będą decydować lekarze. "Jeśli lekarze chorwaccy w konsultacji z lekarzami polskimi stwierdzą, że dana osoba nadaje się do transportu, to będą one wracać" - podkreślił.

"Wczoraj, jak rozmawialiśmy z partnerami chorwackimi, wytypowano tylko tę czwórkę. Co do kilku następnych powiedziano nam, że w perspektywie dwóch-trzech, czterech dni one również będą mogły być przetransportowane" - mówił Przydacz. Wyjaśnił, że pacjenci często muszą być transportowani w odpowiedni sposób z uwagi na różne ortopedyczne uszkodzenia. "Na pewno część z tych osób będzie jeszcze przez kilka czy kilkanaście dni hospitalizowana w Chorwacji" - dodał.

Wiceszef MSZ przekazał, że bliscy poszkodowanych, którzy chcą się udać do Chorwacji, mają taką możliwość. "Ustaliliśmy to wczoraj z rządem chorwackim, że będą mieli załatwione darmowe zakwaterowanie" - poinformował. "Już kilka rodzin dzisiaj udało się do Zagrzebia, są w kontakcie z placówką, są już na miejscu, są zakwaterowani zgodnie z tymi ustaleniami" - dodał.

Zapewnił także, że poprzez infolinię można uzyskać pomoc psychologa.

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, cztery osoby powróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele.

Jak poinformował w niedzielę po południu dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. Medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, cztery osoby ranne w wypadku w Chorwacji opuściły już Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany