23 wrzesień 2021

Duszniki-Zdrój z Centralnym Ośrodkiem Sportu

fot. PAP
Duszniki Arena w Dusznikach-Zdrój oficjalnie została Centralnym Ośrodkiem Sportu. W planach jest m.in. budowa toru bobslejowego i pełnowymiarowego basenu. Inwestycje mają kosztować ponad pół miliarda złotych.
REKLAMA

Informacja, że Duszniki Arena zostaną wciągnięte na listę Centralnych Ośrodków Sportu pojawiła się już kilka dni temu. W czwartek wiceprezes rady ministrów Piotr Gliński na zwołanej w Dusznikach-Zdrój konferencji prasowej zdradził szczegóły. Powiedział m.in., że przyjęty przez rząd w tym projekt nowelizacji tegorocznego budżetu zakłada, iż 59 mln zł zostanie przeznaczonych dla COS w Dusznikach-Zdroju na stworzenie infrastruktury sportowej, w tym stadionu biatlonowego, dwóch internatów, hali sportowej i toru wrotkarskiego.

„Po przejęciu przez państwo ośrodka będą nowe inwestycje. Pływalnia olimpijska. Pierwsza w polskich ośrodkach sportu pływalnia olimpijska, która była od dawna oczekiwane. Pływacy będą w końcu mogli w pełnym zakresie korzystać z COS-ów. Druga od dawna oczekiwana inwestycja to tor bobslejowy, saneczkarski i skeletonowy. Medalodajne dyscypliny zostaną wzmocnione. To podstawowe inwestycje sportowe, które trzeba było zrealizować, bo ich nie było” – dodał Gliński.

Na rozbudowę nowego COS ma zostać przeznaczone ponad pół miliarda złotych. Dyrektor COS Andrzej Kalinowski na razie nie chciał wyrokować, kiedy ruszą prace budowlane.

„Po przejęciu obiektu musimy dokładnie go przebadać i ocenić, jakie są bieżące potrzeby. Później będziemy chcieli ruszyć z rozbudową. Będzie chcieli zbudować basen z odnową biologiczną, halę, tor bobslejowy i przykryty tor narciarski. Jaka kolejność? Ciężko powiedzieć. Myślę, że najpierw skupimy się na sportach zimowych, czyli tor bobslejowy, tor lodowy. Chociaż basen też bardzo ważny” – dodał.

Basen jest istotny, bo będzie pierwszy tego typu obiektem w COS. Mistrzyni igrzysk olimpijskich z Aten Otylia Jędrzejczak powiedziała, że dla pływania to bardzo ważna chwila.

„Dla wielu związków sportowych to bardzo dobre informacje, ale dla mojego to historyczna chwila. Przez wiele lat nie mogliśmy realizować pełnego programu szkoleniowego w ośrodkach sportowych, bo takiego obiektu nie posiadaliśmy. Taki obiekt pozwoli wszystkim młodym pływakom uwierzyć, że mogą być jeszcze lepsi. Jestem przekonana, że będziemy mogli się cieszyć kolejnymi medalami w przyszłości” – skomentowała była wybitna pływaczka.

Przejęcie obiektów w Dusznikach to cenna wiadomość dla wielu dyscyplin sportowych, ale także dla samego miasteczka. Jak powiedział burmistrz Piotr Lewandowski, to moment wręcz historyczny.

„Z perspektywy Dusznik zmienia bieg tego miasteczka. Ten pomysł, nie powstał znikąd. Tu były kiedyś tory saneczkowe, skocznie i lodowiska odkryte. Duszniki wracają do swojej historii. Te obiekty zagospodarują wiele dyscyplin sportowych, które do tej pory musiały szukać miejsc do treningów za granicą. Teraz będą mogły przyjechać do nas” – podkreślił.

Centralne Ośrodki Sportowe są już w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem. Duszniki są pierwszym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku.

Autor: Mariusz Wiśniewski (PAP)

marw/ krys/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany