14 październik 2021

Edukacja publiczna jest naszym dobrem wspólnym

zdjęcie: Edukacja publiczna jest naszym dobrem wspólnym / fot. PAP
fot. PAP
Edukacja publiczna jest naszym dobrem wspólnym, a jego twórcami są nauczyciele. Jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wzięli udział w czwartek Dniu Edukacji Narodowej w uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której nauczycielom zasłużonym dla polskiej oświaty wręczono odznaczenia państwowe, medale, nagrody Ministra Edukacji i Nauki, a także tytuły honorowe profesora oświaty.

W swoim wystąpieniu szef rządu podkreślał, że bohaterami dzisiejszego dnia są nauczyciele.

"Wiemy doskonale, że wiedza praktyczna, wiedza pozyskiwana i poszerzana w szkole jest swego rodzaju jedynie zaczynem, podstawą do kształtowania charakterów, umysłów, ducha naszej młodzieży" – mówił.

Morawiecki zwrócił też uwagę, że to, jak ważna jest szkoła i bezpośredni kontakt, mogliśmy przekonać się podczas nauczania zdalnego w czasie pandemii. Dziękował jednocześnie nauczycielom, że z dnia na dzień stali się "ekspertami od informatyki". Dodał, że uczniowie inaczej uczą się bez kontaktu z rówieśnikami, a inaczej w bezpośrednim kontakcie.

Zwrócił uwagę, że dzisiaj źródła informacji są dostępne na wyciągnięcie ręki, ale to nie wystarcza do kształtowania postaw, charakterów, do budowania społeczeństwa świadomych obywateli.

Premier podziękował nauczycielom za codzienne zaangażowanie w kształcenie i wychowywanie młodzieży. "To wszystko przyczynia się do budowania lepszej Rzeczypospolitej" – powiedział.

Morawiecki stwierdził, że dziś, kiedy w czwartej rewolucji przemysłowej coraz częściej mówi się o robotyzacji, cyfryzacji i automatyzacji, warto zadać sobie pytanie, w którym kierunku ma się przesuwać aktywność człowieka.

"Otóż ten piękny świat, który jest przed nami, który – ja wierzę, że właśnie taki będzie – to świat kształcenia, edukacji, nauki, kultury, wyższych dóbr duchowych, świat wzbogacenia ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu" – powiedział. "Nauczyciele stają się podstawową częścią budowy tego świata przyszłości" – dodał.

Nawiązał też do słów Jana Zamoyskiego. "Ta słynna fraza, którą wszyscy znamy, Zamoyskiego – takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – ona ma jeszcze dalszy ciąg (...) i on mówi, że ponadto jest przekonany, że w szczególności edukacja publiczna przyczyni się do powstania dobrych, uczciwych obywateli. Właśnie ta edukacja publiczna jest naszym dobrem, jest naszym dobrem wspólnym, którego państwo nauczyciele jesteście twórcami. Jesteście jednocześnie tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży" – powiedział premier.

Również minister edukacji i nauki podziękował pedagogom za bardzo trudny rok związany z pandemią.

"Trudności, z jakimi państwo walczyli w ostatnim roku, licząc od ostatniego 14 października 2020 r., to druga fala, trzecia fala, nauka zdalna, nauka hybrydowa, przystosowanie się, praca, która była jeszcze bardziej ciężka niż ta, na co dzień stacjonarna w szkołach. Wszystkiemu państwo stawiliście czoło, wszystkie trudności pokonaliście" – powiedział Czarnek. Podkreślił, że dzięki temu "przykra konieczność" w postaci nauki zdalnej przynosiła efekty.

Szef MEiN mówił też m.in. o toczących się rozmowach ze związkami zawodowymi zrzeszającymi pracowników oświaty i przygotowywanych zmianach prawnych. Powiedział, że w ramach tego samego 40-godzinnego czasu pracy, dzięki debiurokratyzacji, wygospodarowany będzie dodatkowy czas "na większą dostępność nauczyciela dla ucznia". "Wszystko razem spotka się z bardzo dużymi podwyżkami wynagrodzeń, które spowodują, że nauczyciel wchodzący do zawodu z przeciętnego wynagrodzenia dzisiejszego 3,5 tys. zł będzie miał blisko 5 tys. zł, a nauczyciel dyplomowany z przeciętnego wynagrodzenia 6,5 tys. będzie miał blisko 8 tys." – zapowiedział minister.

"To ma wszystko spowodować uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela, podniesienie etosu pracy nauczyciela, odbudowę autorytetu nauczyciela – autorytetu, jakim nauczyciel zawsze był i powinien być darzony. Wszystko po to, żeby kształcenie naszych dzieci, młodzieży, było na jeszcze wyższym poziomie" – dodał Czarnek.

Wskazał też, że pieniądze przeznaczane przez rząd na inwestycje oświatowe są gigantyczne.

"Z samego tylko Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w trzech transzach zrealizowano inwestycje oświatowe na kwotę blisko 2 mld zł. To są środki przekazywane przez rząd samorządom, jako organom prowadzącym, na inwestycje samorządowe" – wyjaśnił.

"Program, o którym mówię – uatrakcyjnienia zawodu nauczyciela, będzie kosztował blisko 8 mld zł rocznie. To będzie skokowy wzrost subwencji oświatowej, nienotowany wcześniej na taką skalę" – ocenił.

Przywołał program Laboratoria Przyszłości, w którego ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają pieniądze na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania umiejętności takich, jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami. "Cieszy się olbrzymią popularnością" – powiedział szef resortu edukacji i nauki. Przypomniał, że na realizację tego programu rząd przeznaczył 1 mld zł, dzięki czemu sfinansowane zostanie tworzenie w szkołach nowoczesnych pracowni technicznych ze sprzętem informatycznym, robotami czy drukarki 3D. "To jest przeniesienie szkół podstawowych w przyszłość cyfrową, nowoczesną przyszłość" – wskazał minister Czarnek. Ocenił, że "wpłynie to na warunki pracy nauczycieli".

Szef MEiN ocenił, że powiódł się pilotaż programu "Poznaj Polskę", na który rząd przeznaczył 25 mln zł. Zapowiedział, że będzie on kontynuowany. "Premier dorzucił kolejne kilkadziesiąt milionów złotych po to, żeby dzieci i młodzież wraz z nauczycielami udawali się do wszystkich miejsc naszej kultury, nauki i historii, które mają wielki potencjał edukacyjny" – powiedział.

"Wszystkim państwu – nauczycielom, wychowawcom, związkowcom życzę w Dniu Edukacji Narodowej samych sukcesów, ciągłego rozwoju, satysfakcji z pracy i sukcesów w życiu osobistym i rodzinnym" – podsumował Czarnek.

W 2021 r., z okazji Dnia Edukacji Narodowej, postanowieniem prezydenta, na wniosek ministra edukacji i nauki, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty 54 osoby uhonorowano Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 82 osoby, Brązowym Krzyżem Zasługi – 135 osób.

Podczas uroczystości w KPRM odznaczono kilkoro z nich. Złoty Krzyż Zasługi otrzymały: Elżbieta Maria Anioła z Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie, Zofia Barbara Przędziuk z Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Jadwiga Maria Kliczka z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie, Violetta Karolska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku oraz Halina Kajstura z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Srebrnym Krzyżem Zasługi zostały odznaczone: Bożena Anna Żurawska z Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Eliza Tamara Ogorzała ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. M. Kopernika w Płocku. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała Jadwiga Maria Czerniga z Zespołu Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 r. w Kaliszu Pomorskim.

Podczas uroczystości wręczono też medale za długoletnią służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej i Medale Komisji Edukacji Narodowej, które są najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji i nauki.

W tym roku za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej przyznano: Medale Złote za Długoletnią Służbę – 976 osobom, Medale Srebrne za Długoletnią Służbę – 607 osobom, Medale Brązowe za Długoletnią Służbę – 378 osobom, a za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 3537 osób. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze przyznano 443 osobom.

Jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej szef MEiN wręczył też nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi akty nadania im honorowego tytułu Profesora Oświaty. Tytuł ten nadaje minister edukacji i nauki na wniosek kapituły ds. Profesorów Oświaty. Uhonorowano nim w tym roku 25 osób.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Został wprowadzony w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Iwona Pałczyńska

dsr/ rbk/ kkr/ ozk/ mgw/ ipa/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany