21 styczeń 2022

Parlamentarzyści PO działają na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

fot. PAP
Parlamentarzyści PO działają na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – ocenił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Podkreślił też, że posłowie otrzymają wszystkie dokumenty, o które poprosili w ramach kontroli w sprawie rezygnacji i powołania konserwator zabytków.
REKLAMA

W piątek posłowie PO rozpoczęli osobistą kontrolę w urzędzie wojewódzkim w związku z rezygnacją Dominiki Długosz ze stanowiska małopolskiej konserwator zabytków i powołaniem na to stanowisko Joanny Florkiewicz-Kamieniarczyk. Zdaniem posłów Długosz mogła zostać „zmuszona” do rezygnacji. W opinii parlamentarzystów sprawa rezygnacji Długosz jest „niejasna”, „budzi ogromne zdziwienie i zainteresowanie”. Według polityków opozycyjnego ugrupowania należy wyjaśnić także sprawę konkursu na małopolskiego konserwatora zabytków.

Podczas kontroli w obecni byli wojewodowie i kilu pracowników urzędu. Teraz posłowie czekają na komplet dokumentów związanych z rezygnacją, powołanie konserwator oraz z przebiegiem procedury konkursowej.

Łukasz Kmita na zorganizowanym w piątek po południu briefingu, już po wizycie posłów, poinformował, że w związku z kontrolą, o której został powiadomiony w czwartek po południu, musiał odwołać zaplanowane na piątek spotkania związane z pandemią. Wyjaśnił, że zaproponował posłom spotkanie zdalne i przekazanie potrzebnych dokumentów drogą elektroniczną, ci jednak skrytykowali taką propozycję.

Kmita zaznaczył także, że wszystkie dokumenty zostaną przekazane w terminie wynikającym z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Jak podkreślił, jego intencją było zminimalizowanie ryzyka zakażeń wśród pracowników w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną.

Zachowanie posłów PO wojewoda nazwał „hipokryzją”. „Z jednej strony rzekoma troska o sprawy związane z COVID-19, rozprzestrzeniania się pandemii, z drugiej polityczny jazgot i polityczne harce, w które nie będzie wciągany małopolski urząd wojewódzki – nie pozwolę na to” – powiedział.

Podkreślił także, że dokumenty, o które poprosili posłowie, są dostępne nie tylko dla parlamentarzystów, ale dla wszystkich obywateli. Przy czym za procedurę konkursową odpowiadało MKiDN, dlatego wojewoda zaproponował, by te dokumenty zostały dostarczone parlamentarzystom w poniedziałek. Przypomniał, że część pracowników urzędu pracuje zdalnie.

Szerzenie wiadomości o przymuszeniu Długosz do rezygnacji jest - według wojewody - działaniem na szkodę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. „Parlamentarzyści PO mijają się z prawda, będę to z lubością powtarzał, ponieważ urząd wojewódzki działa w sposób transparentny, właściwy” – powiedział Łukasz Kmita podkreślając, że Dominika Długosz sama zrezygnowała z funkcji.

Za skandaliczny wojewoda uznał wpis Jagny Marczułajtis-Walczak w mediach społecznościowych - „Dla pisowskich władz, w tym dla Wojewody nie liczą się kompetencje, doświadczenie czy profesjonalizm, ale liczą się znajomości. Prace w takich urzędach mogą dostać tylko znajomi partyjni i koledzy PiS. Pani Konserwator prawdopodobnie okazała się nie być w zgodzie po linii partyjnej i prawdopodobnie dlatego została zmuszona do rezygnacji”.

Zdaniem Kmity takie słowa uderzają w pracowników służby cywilnej. „Zgodnie z literą prawa pracownicy służby cywilnej są zobowiązani do neutralności politycznej” – powiedział i zaznaczył, że osoby awansowane w urzędzie wojewódzkim mają kompetencje i często ponad 20-letnie doświadczenie w pracy.

„Będę reagował na takie działania, ponieważ uważam, że jako wojewoda i szef urzędu wojewódzkiego nie mogę pozwolić na to, by posłowie PO po raz kolejny zachowywali się w sposób tak bardzo nieodpowiedzialny” – powiedział wojewoda.

Poseł Marek Sowa podczas piątkowego briefingu prasowego przed urzędem wojewódzkim przypomniał m.in. o tym, że w pracy doktorskiej Długosz poruszyła temat zamiany obiektów sakralnych na obiekty pełniące inne funkcje.

W środę wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał Dominikę Długosz na Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W czwartek wojewoda poinformował w mediach społecznościowych, że Długosz „z powodów osobistych złożyła rezygnację”. W związku z tym na wojewódzkiego konserwatora nominowana została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – wieloletnia dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Wojewoda powołał konserwator na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk p.o. małopolskiego konserwatora zabytków jest historykiem sztuki, wieloletnią dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego i odnowy zabytków Krakowa.

Dr inż. arch. Dominika Długosz pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie od 12 lat. Pracę rozpoczęła tam od stanowiska inspektora ds. zabytków nieruchomych. Od 2018 r. zajmowała stanowisko zastępcy małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po odwołaniu we wrześniu ub. r. Moniki Bogdanowskiej z funkcji konserwator, to Długosz pełniła jej obowiązki. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany