25 wrzesień 2020

Poboży: władze Warszawy świadomie i celowo wywołują konflikty światopoglądowe w stolicy

fot. PAP
Działania władz Warszawy to świadome i celowe wywoływanie konfliktów światopoglądowych w stolicy - uważa wiceszef MSWiA i stołeczny radny PiS Błażej Poboży. Jako przykład podał obniżenie dotacji dla Centrum Myśli Jana Pawła II, czy - w jego ocenie - sugestię wiceprezydent Renaty Kaznowskiej, aby w stołecznych szkołach nie było symboli religijnych.
REKLAMA

Podczas konferencji zorganizowanej w piątek wiceszef MSWiA i stołeczny radny Błażej Poboży mówił o stosunku Rafała Trzaskowskiego i podległych mu urzędników do kwestii obecności Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych w przestrzeni publicznej w mieście. Jego zdaniem, działania władz stolicy to świadome i celowe wywoływanie konfliktów światopoglądowych w Warszawie.

Jako jeden z ostatnich przykładów, który potwierdza jego zdaniem niechęć władz Warszawy do Kościoła, wskazał na list, który wysłała wiceprezydent Renata Kaznowska do wszystkich dyrektorów warszawskich szkół i placówek oświatowych. "W sposób zawoalowany, ale jednoznaczny w odbiorze, przypomina, czy wskazuje na konieczność eliminacji wszystkich symboli (religijnych - PAP), ale także duchownych, z uroczystości organizowanych w szkołach" – powiedział radny.

"Jestem zszokowana, że takie zdania i argumentacja padają na konferencji radnego, który jest członkiem komisji oświatowej. Pan radny doskonale powinien wiedzieć, że miasto, jako samorząd, nie ma żadnych praw i kompetencji do tego, żeby regulować kwestie religijne" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Karolina Gałecka odnosząc się do słów Pobożego. Jak podkreśliła, "w żaden sposób nie ingerujemy w symbolikę krzyży w szkołach, nie mamy takich wniosków ze strony dyrekcji placówek oświatowych, rodziców, czy uczniów".

Poboży po konferencji rozdał pismo podpisane przez Kaznowską i skierowane do burmistrzów dzielnic. "W najbliższych latach oddamy do użytku nowe szkoły i przedszkola. Otwarcie placówki oświatowej jest ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Na uroczystość zapraszani są nie tylko rodzice i dzieci, które z danej placówki będą korzystać, ale także np. władze samorządowe, władze kościelne. Należy pamiętać, aby uroczystości otwarcia placówek oświatowych odbywały się z poszanowaniem autonomii środowisk szkolnych i praw wynikających wprost z Konstytucji" - głosi pismo.

Zacytowano w nim art. 53 Konstytucji i przypomniano, że "do szkoły publicznej chodzą dzieci z rodzin wyznających różne religie i poglądy". "Szkoła jest powszechną instytucją edukacyjną, która ma służyć wszystkim dzieciom i wszystkie powinny czuć się w niej dobrze" - wskazano w tym piśmie.

"W związku z powyższym oraz w nawiązaniu do interpelacji radnej m.st. Warszawy w sprawie świeckiego charakteru polskiej szkoły, a tym samym uroczystości, jakie się w nich odbywają, bardzo proszę o przypomnienie tego obowiązku wszystkim dyrektorom placówek oświatowych, których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa" - zaznaczono w piśmie.

Poboży jako pierwszy przykład - w jego ocenie - niechęci władz stolicy do Kościoła podał spotkanie opłatkowe radnych miasta z ubiegłego roku, które pierwszy raz w historii odbyło się bez udziału duchownych. Drugim przykładem działania, które jest wymierzone w obecność Kościoła rzymskokatolickiego było – jego zdaniem – obniżenie wysokości dotacji przyznawanej dla Centrum Myśli Jana Pawła II. "Dotacji na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży. W naszej ocenie za tą decyzją Rafała Trzaskowskiego stała niechęć do patrona Centrum Myśli Jana Pawła II" – wskazał.

Jak ocenił, to jest przypadek zwalczania obecności Kościoła w życiu społecznym. "W związku z tym otwarte pozostanie nieco prowokacyjne pytanie, które było tematem piątkowej konferencji: czy po tych trzech przykładach kolejnym krokiem Rafała Trzaskowskiego będzie decyzja o usuwaniu krzyży z placówek oświatowych w Warszawie" – zastanawiał się polityk.

"Jesteśmy po to, aby łączyć, a nie dzielić. A skoro jednym z haseł Trzaskowskiego było +Warszawa dla wszystkich+, to chciałem się zapytać o taką rzecz: skoro dla wszystkich, to nie dla księży katolickich, którzy są proboszczami podczas uroczystości, kiedy otwiera się nowa szkoła. Czy to jest jakiś problem dla prezydenta?" - pytał z kolei przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz.

Gałecka powiedziała natomiast, że "pismo jest jedynie przypomnieniem, że żyjemy w państwie świeckim i zgodnie z art. 53 konstytucji, ze względu na to, że każdy ma prawo do innego wyznania, należy się szacunek". "Jest to przypomnienie ogólne po tym, jak po otwarciu placówki w Wilanowie mieliśmy protesty rodziców z tej szkoły, którzy nie życzyli sobie odprawiania modlitwy przez duchownego" - zaznaczyła.

"Nie ma żadnego zdania, że osoby duchowne nie mogą brać udziału w uroczystościach otwarcia szkoły" - wskazała ponadto Gałecka. (PAP)

autorzy: Marcin Jabłoński, Natalia Kamińska

mja/ nmk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
340834
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-07 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-09 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany