16 marzec 2021

Rzecznik MZ: cięższy przebieg COVID-19 po zakażeniu brytyjską mutacją może dot. 30 - 60 proc. pacjentów

zdjęcie: Rzecznik MZ:  cięższy przebieg COVID-19 po zakażeniu brytyjską mutacją może dot. 30 - 60 proc. pacjentów / fot. PAP
fot. PAP
Cięższy przebieg COVID-19 po zakażeniu brytyjską mutacją wirusa może dotyczyć 30 - 60 proc. pacjentów - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort czeka na analizy dokładniejsze dotyczące przebiegu zachorowań po zakażeniu brytyjską wersją koronawirusa.
REKLAMA

Andrusiewicz na wtorkowej konferencji prasowej był pytany, czy są w Polsce województwa, które się wyróżniają pod względem liczby zakażeń COVID-19 i wywołanych chorobą hospitalizacji.

"Na dzień dzisiejszy widzimy niepokojący rozwój przypadków w woj. mazowieckim" - odpowiedział Andrusiewicz. Poinformował, że w związku ze wzrostem zakażeń w woj. mazowieckim w najbliższych dniach powstanie 1 tys. nowych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

Rzecznik MZ dodał, że taka sama liczba łóżek zostanie przygotowanych na Śląsku i w Wielkopolsce. Nowe łóżka covidowe mają zostać też przygotowane w woj. kujawsko-pomorskim. "Wszędzie tam, gdzie ten potencjał łóżkowy jest potrzebny jest on na bieżąco zwiększany" - zapewnił.

Andrusiewicz podkreślił, że obecnie resort ma "sprzeczne informacje" dotyczące cięższego przechodzenia i powikłań po chorobie COVID-19 wywołanej brytyjską odmianą wirusa. Oszacował, że taki przebieg może dotyczyć od 30 do 60 proc. pacjentów. "Czekamy na analizy tej wersji brytyjskiej i rozwoju wydarzeń po zakażeniu wersją brytyjską" - powiedział.

Zapytany, czy dalsze obostrzenia związane z trzecią falą epidemii będą wprowadzane nadal regionalnie, czy zostaną wprowadzone dla całego kraju, Andrusiewicz poinformował, że przy podejmowaniu takich decyzji dla rządu ważne będą: wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, ale też dynamika wzrostu zakażeń.

"Jeżeli dynamika ta będzie podążała trendem 40 proc. lub wyżej, jeśli będziemy widzieli, że te zakażenia rosną bardzo szybko w województwach, będą zapadały bardzo szybko decyzje. (...) W czwartek, najdalej w piątek będzie ogłoszone, co dalej z obostrzeniami w całym kraju, czy one będą obejmowały cały kraj, czy poszczególne województwa" - zapowiedział rzecznik MZ. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany