8 lipiec 2021

To sztylet wbity w wolność słowa, wzorowana na Viktorze Orbanie próba likwidacji wolnych mediów

“To sztylet wbity w wolność słowa, wzorowana na Viktorze Orbanie próba likwidacji wolnych mediów” - zaalarmowali podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Polski 2050.
REKLAMA
Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji pojawił się w środę wieczorem na stronach Sejmu. Czytamy w nim, że „Koncesja może być również udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. To onacza, że nowelizacja uderzy m.in w stację TVN24, której koncesja kończy się we wrześniu. 

“Ten projekt to sztylet wbity w wolność słowa, w niezależne media, w niezależność i wolność dziennikarską i w jedną z najbardziej popularnych stacji informacyjnych. To jest też sztylet wbity w każdego z nas. Uniemożliwia się i odbiera nam prawo do swobody obserwacji świata. Nie pozwolimy, by ograniczano nam tę możliwość. Dlatego będziemy protestowali”

- mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie Tomasz Zimoch, poseł Polski 2050.

Tomasz Zimoch podkreślił, że obecna władza podporządkowała sobie media publiczne, prasę regionalną i lokalną.

“Teraz chce podporządkować sobie kolejne stacje, które obiektywnie patrzą na to, dzieje się na świecie.”

- ostrzegał poseł Polski 2050.

Hanna Gill-Piątek zauważyła, że uzasadnienie ustawy sugeruje, że TVN jest wrogą stacją, która nadaje treści będące elementem wojny hybrydowej.

“To absurd.“

- podkreśliła Hanna Gill-Piątek. 

Jej zdaniem projekt nowelizacji to kolejny krok na drodze do “orbanizacji” mediów.

“Jarosław Kaczyński próbuje nas zapisać do międzynarodówki nacjonalistycznej, która ma rozsadzić Unię Europejską od środka.  Jeden  z jej celów to rozbicie niezależnych mediów. Tu Jarosław Kaczyński wyraźnie wzoruje się na Viktorze Orbanie”

- mówiła Hanna Gill-Piątek.

Posłanka Polski 2050 wymieniła najważniejsze cztery elementy planu rozbicia niezależnych mediów: zdominowanie mediów publicznych,  wycofanie  reklam z mediów niezależnych, próba wprowadzenia większych podatków medialnych, zabieranie koncesji.

Wnioskodawcą kontrowersyjnego projektu zmiany ustawy jest poseł  Marek Suski (PiS).

“Niech Pan wycofa się z tego haniebnego projektu, ograniczającego wolność i swobodę nie tylko mediów ale i każdego z nas.”

zaapelował do Marka Suskiego Tomasz Zimoch.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany