11 listopad 2022

W piątek w całym kraju obchody Narodowego Święta Niepodległości

W piątek w całym kraju odbędą się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz goszczącego w Polsce prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy odbędą się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Andrzej Duda wręczy też odznaczenia państwowe.
REKLAMA

Po południu ulicami Warszawy przejdzie organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości.

Uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w piątek rano. Po godzinie 8.00 Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

W ten sam sposób twórców II RP uczczą: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. O godz. 10.30 wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości złoży również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef PiS złoży też wieńce pod pomnikami: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Stefana "Grota" Roweckiego oraz prezydenta USA Ronalda Reagana.

O godz. 9 prezydent Andrzej Duda wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości. Zaplanowane jest jego wystąpienie. W uroczystości ma uczestniczyć m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Kolejnym punktem obchodów będzie msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. We mszy będzie uczestniczyć Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywająca w Polsce litewska para prezydencka - Gitanas Nauseda i Diana Nausediene, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W południe odbędą się centralne obchody Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego z udziałem prezydentów Polski i Litwy, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wystąpienia wygłoszą Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda. Prezydenci oraz premier Mateusz Morawiecki złożą wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ok. godz. 13.20 Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu złożą także wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Planowane jest też spotkanie par prezydenckich Polski i Litwy z zaproszonymi gośćmi oraz korpusem dyplomatycznym.

Po południu, ok. godz. 14 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy ma wyruszyć organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości, który Alejami Jerozolimskimi przejdzie na błonia Stadionu Narodowego.

Część polityków PiS, m.in. Jarosław Kaczyński weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie. Po popołudniu po mszy w katedrze wawelskiej – na którą zaproszeni są również wszyscy chcący modlić się za ojczyznę – politycy i sympatycy PiS udadzą się na spotkanie do hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Tu prezes PiS wygłosi przemówienie.

104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą także politycy opozycji. Parlamentarzyści KO, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wiceszef PO Tomasz Siemoniak i wiceszef klubu KO Rafał Grupiński, złożą w piątek rano kwiaty m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przed pomnikami Ojców Niepodległości. Rano wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) wraz z delegacją złoży kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa na Plac Trzech Krzyży.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. (PAP)

autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany