2 lipiec 2022

W wymiarze sprawiedliwości trzeba właściwie zmienić wszystko, na przeszkodzie stoi UE

fot. PAP
W wymiarze sprawiedliwości trzeba zmienić właściwie wszystko, ale na przeszkodzie stoi Unia Europejska - mówił w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Bielska Podlaskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślał, że dzięki zmianom wymiar sprawiedliwości mógłby działać szybciej.
REKLAMA

Kaczyński był pytany o Spółdzielnię Mleczarską "Bielmlek" z Bielska Podlaskiego.

W ubiegłym roku CBA zatrzymało trzy osoby, w tym prezesa spółdzielni, w śledztwie związanym z upadłością firmy. Obecnie "Bielmlekiem" zarządza syndyk.

Kaczyński mówił, że poszkodowani, czyli rolnicy, "otrzymali właściwe odszkodowania", a sprawa karna się toczy. "Śledztwo trwa, ale wymiar sprawiedliwości to nie moja rola (…), to jest rola prokuratury i sądu" - powiedział. Ocenił, że w Polsce śledztwa toczą się "straszliwie długo".

"Żeby to zmienić, trzeba by właściwie zmienić w wymiarze sprawiedliwości wszystko, ale tutaj na przeszkodzie stoi Unia Europejska. Taka prawda, taka rzeczywistość" - wyjaśnił.

"Bez zmian w Unii Europejskiej - a liczymy, że takie zmiany w końcu przyjdą - to zmiana w tej sytuacji będzie piekielnie trudna. Po prostu nie ma jak doprowadzić do tego, żeby te wszystkie organy zaczęły szybciej działać, żeby to wszystko było doprowadzone do końca" - ocenił.

O potrzebie zmian w sądownictwie kilka godzin wcześniej Kaczyński mówił także podczas spotkania z mieszkańcami Białymstoku. Zaznaczył, że reforma sądów jest jedną ze spraw, której rząd PiS "jeszcze nie załatwił", ale - jak podkreślił - "ich naprawa jest naszym fundamentalnym obowiązkiem i prędzej czy później, ale to zrobimy". (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany