21 styczeń 2022

Wprowadzamy ulepszenia w strategii walki z wirusem

fot. PAP
Wariant omikron jest bardziej zaraźliwy; mierzymy się z nową sytuacją, dlatego wprowadzamy zmiany i ulepszenia w strategii walki z wirusem - napisał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Wymienił w tym kontekście zwiększenie bazy łóżek, większe możliwości testowania i skrócenie kwarantanny do 7 dni.
REKLAMA

"Piąta fala koronawirusa stała się faktem, jednak różni się od poprzednich. Wariant omikron jest bardziej zaraźliwy od innych. Każdy kraj bije rekordy zakażeń. Mierzymy się z nową sytuacją i chcemy się do niej przygotować jak najlepiej. Dlatego wprowadzamy zmiany i ulepszenia w naszej strategii walki z wirusem" - napisał Morawiecki na Facebooku.

Wśród wprowadzonych zmian wymienił m.in. zwiększenie bazy łóżek dla chorych na Covid-19 - w I etapie do 40 tys., w II etapie - do 60 tys., w III etapie - hospitalizacja w każdym szpitalu w miarę zapotrzebowania.

Premier podkreślił, że zwiększone również zostaną możliwości testowania. "Wprowadzamy darmowe, opłacone przez NFZ, testy antygenowe w aptekach bez skierowania, wpisywane do systemu ewidencyjnego wjazdu do Polski" - przekazał Morawiecki.

"Ograniczamy kontakty społeczne - wprowadziłem zalecenie pracy zdalnej dla wszystkich instytucji publicznych i zachęcam do tego również sektor prywatny. Bądźmy odpowiedzialni - każdy kontakt to potencjalne ryzyko zakażenia" - zaapelował również szef rządu.

Premier zaznaczył, że każdy powyżej 60. roku życia, kto ma stwierdzone zakażenie koronawirusem, będzie mógł być przebadany przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia. Poinformował również, że do 7 dni skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie.

Premier poinformował również, że "dotychczasowa Rada Medyczna zmienia formułę funkcjonowania i zostaje przekształcona w Radę ds. walki z Covid-19". "Łączenie działań na styku spraw publicznych i ściśle medycznych nie jest łatwe, w związku z tym nowa rada będzie obejmowała także specjalistów z innych dziedzin, nie tylko z medycyny" - napisał Morawiecki.

Podziękował również wszystkim osobom, które do tej pory doradzały rządowi. "Mam nadzieję, że piąta fala omikrona okaże się tą ostatnią. Zróbmy wszystko, żeby tak się stało" - podkreślił.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany