kategoria: Polityka
18 czerwiec 2024

Zgłosiliśmy potrzebę budowy 19 wież obserwacyjnych na granicy z Rosją

fot. PAP
Wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król poinformował, że władze regionalne chcą, by w ramach "Tarczy Wschód" na granicy z obwodem królewieckim powstało kolejnych 19 wież obserwacyjnych.
REKLAMA

"Chcemy, by już jesienią pierwsze prace na granicy wschodniej następowały, zapotrzebowanie zostało zgłoszone" - powiedział we wtorek na antenie Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. Dodał, że "musimy poprawić infrastrukturę wzdłuż granicy, osłonić pas wzdłuż granicy, bo jest śródleśny".

"Zgłoszono potrzebę (do rządu - PAP) budowy 19 wież obserwacyjnych na lądowym odcinku granicy z Rosją o długości 202 kilometrów" - powiedział Król.

Obecnie na granicy Polski i Rosji stoi sześć wież obserwacyjnych, które oddano do użytku w 2015 r.

Wojewoda przyznał, że na granicy z Rosją obserwowany jest "duży problem z nasileniem się obserwatorów z pozycji drona i balonów meteorologicznych". "Są nagabywane osoby przekraczające legalnie granicę (z Rosją - PAP), które mają niemieckie, czy izraelskie paszporty. Są pytani o zdjęcia, akcja hybrydowa trwa" - powiedział.

Trzy balony meteorologiczne z rosyjskimi napisami odnaleziono w regionie w marcu, pojawiły się wówczas podejrzenia, że są to urządzenia szpiegowskie. Po zbadaniu tych urządzeń przez biegłych stwierdzono, że są to wyłącznie balony meteorologiczne i prokuratury umorzyły prowadzone w tej sprawie postępowania.

Król poinformował, że na granicy polsko-rosyjskiej nie ma presji migracyjnej, od początku roku odnotowano pięć nielegalnych przekroczeń tej granicy.

Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz powiedziała PAP, że wymienione przez wojewodę przypadki nielegalnego przekroczenia granicy dotyczą obu kierunków - z Rosji do Polski i z Polski do Rosji. "Tylko dwie osoby miały cel migracyjny. Był to obywatel Rosji i Mołdawianka. W nielegalny sposób przekroczyli granicę w marcu, zostali zatrzymani na terytorium Polski dzięki zaporze elektronicznej. Rosjanin wystąpił w Polsce o ochronę międzynarodową, a Mołdawianka nie chciała takiej ochrony, wyraziła życzenie powrotu do swojego kraju" - powiedziała PAP mjr Aleksandrowicz.

Rzecznik straży granicznej przyznała, że w tym roku - podobnie jak w poprzednich sezonach turystycznych - straż graniczna zatrzymuje osoby, które wbrew zakazom wchodzą na pas drogi granicznej. Odnotowano już 70 takich wejść, są to często obcokrajowcy, którzy tłumaczą, że "chcieli zobaczyć, jak wygląda granica z Rosją". "Te osoby są karane mandatami, ale nie za nielegalne przekroczenie granicy, bo oni jej nie przekraczają, ale za wejście na pas drogi granicznej" - podkreśliła mjr Aleksandrowicz.

Polsko-rosyjska granica na całej lądowej długości od jesieni ubiegłego roku jest chroniona zapora elektroniczną. Wojewoda Król przyznał, że "granica jest dość szczelna i zapora elektroniczna pracuje dobrze".

Lądowy odcinek granicy między Polską, a Rosją w całości przebiega przez woj. warmińsko-mazurskie.

Program "Tarcza Wschód" ma być realizowany w latach 2024-2028, przewidziano na niego 10 mld zł. Zawiera on przygotowanie do obrony terenów przygranicznych poprzez zwiększenie tzw. zdolności przeciwzaskoczeniowych, w tym budowę systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia opartego na sieci stacji bazowych, wysuniętych baz operacyjnych (hubów logistycznych), sieci bunkrów/ukryć dla systemów rażenia oraz rozwinięcie infrastruktury na potrzeby systemów antydronowych. (PAP)

jwo/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany