28 luty 2021

Ekspert: w lutym możliwy lekki spadek stopy bezrobocia

fot. PAP
Luty był miesiącem otwarcia galerii handlowych, a później także hoteli i stoków narciarskich, to powinno generować większy popyt na pracowników, a co za tym idzie lekki spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 6,4 proc. - powiedziała PAP Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
REKLAMA

Wg GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 6,5 proc. wobec 6,2 w grudniu ub.r. Na początku marca szacunek stopy bezrobocia w lutym poda Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Jak podkreśliła główna ekonomistka Banku Pocztowego, polski rynek pracy został dotknięty przez pandemię dość łagodnie, dzięki tarczom antykryzysowym i odczuwanym przed wybuchem COVID-19 niedoborem rąk do pracy. Przypomniała, że obserwowany w styczniu wzrost stopy bezrobocia miał charakter sezonowy i był podobny do notowanego w poprzednich latach.

Jak mówiła, na to, że rynek pracy pozostaje w dość dobrej kondycji, wskazują także wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności za IV kw. (spadek liczonego wg BAEL bezrobocia z 3,3 proc. w III kw. do 3,1 proc.) oraz dane ZUS o liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. "Od marca do września 2020 r. te dane wyglądały bardzo niepokojąco. W tym okresie z ubezpieczenia zdrowotnego ubyło 260 tys. osób. To by świadczyło o tym, że te osoby traciły pracę i nie rejestrowały się w urzędach pracy. Teraz ZUS opublikował nowe dane pokazujące, że od października liczba ubezpieczonych zaczęła rosnąć, co sugeruje, że ludzie wrócili na rynek pracy" - wskazała. Na koniec grudnia liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego była już tylko o 14 tys. niższa niż w marcu ub.r.

Kurtek prognozuje, że w lutym stopa bezrobocia rejestrowanego nie wzrosła, a być może nawet nieznacznie spadła do 6,4 proc. „Luty był miesiącem otwarcia galerii handlowych, od połowy miesiąca mieliśmy ponowne otwarcie hoteli i stoków narciarskich. To powinno generować większy popyt na pracowników” – stwierdziła.

Zastrzegła przy tym, że pewną niewiadomą jest wpływ na bezrobocie budownictwa, które przy ostrzejszej zimie ograniczyło część prac prowadzonych na zewnątrz.

Zdaniem ekonomistki, na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego nie będzie wyższa niż 6,5 proc. "W najbliższych miesiącach, mimo trzeciej fali koronawirusa, będziemy obserwować delikatne spadki bezrobocia z przyczyn sezonowych. Rolnictwo, budownictwo będą potrzebować większej liczby pracowników, więc latem stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść w okolice 6 proc., by jesienią i zimą, kiedy spada popyt na pracowników, powrócić do 6,5 proc." - powiedziała.

Zaznaczyła, że wraz ze spodziewanym w drugiej połowie roku opanowaniem pandemii i odbiciem gospodarki, firmy zwiększą chęć zatrudniania. „Z drugiej jednak strony, otwarcie gospodarki pokaże problemy tych firm, które były do tej pory zamknięte lub miały znacząco ograniczoną działalność. Część firm będzie musiała się restrukturyzować albo likwidować, co może podbić bezrobocie" - stwierdziła.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany