Porady rekrutacyjne - jak dobrze przygotować się do rozmowy o pracę w banku?

Praca w banku nie jest propozycją wyłącznie dla osób zainteresowanych finansami. W takiej instytucji znajdziemy szeroki wybór ścieżek rozwoju czy departamentów.
Bank stwarza możliwość bycia zaangażowanym w konkretne projekty, które pozwolą wykorzystać wiedzę akademicką w praktyce oraz rozwinąć umiejętności zawodowe. Bank to interdyscyplinarne zespoły w wielu miastach w Polsce, mające na co dzień do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i automatyzacją procesów.Banki poszukują do pracy specjalistów ds. marketingu, IT, obsługi klienta. Przydatne będą też osoby doświadczone w zarządzaniu projektami, grafice czy komunikacji. W procesie rekrutacji stawiamy mocno na odwagę w podejmowaniu wyzwań oraz determinację w ich realizacji. Ważne będą też umiejętności miękkie, takie jak np. analityczne myślenie - mówi Emilia Kracińska, Ekspert w Zespole Rekrutacji i Pozyskiwania Talentów w Banku Pekao S.A.
Jak rozpocząć pracę w bankowości?
Poszukując pracy warto na początek zastanowić się, jakiego zajęcia tak naprawdę szukamy i jaka jest nasza wymarzona praca oraz co jest dla nas najważniejsze przy poszukiwaniu zatrudnienia. Pomocne mogą tutaj być różne testy osobowości, takie jak np. Test Hollanda.Szukając pracy warto korzystać z różnych narzędzi, nie tylko ze stron z ogłoszeniami o pracę, ale też mediów społecznościowych, takich jak Linkedln. Ponadto warto przy tym wykazywać się aktywnością np. biorąc udział w konferencjach branżowych czy targach pracy, gdzie nie tylko można bliżej poznać danego pracodawcę, ale także zostawić mu swoje CV.Czas spędzony na analizie swoich aspiracji, kwalifikacji i umiejętności z pewnością zaprocentuje w przyszłości, gdyż pomoże znaleźć pracę, która zapewni możliwości rozwoju w dziedzinie, która nie tylko będzie dla nas interesująca, ale też pomoże wykorzystać nasze talenty w praktyce - twierdzi Ada Wrzosek, Specjalista w Zespole Rekrutacji i Pozyskiwania Talentów w Banku Pekao S.A.
Każdy duży pracodawca posiada swoją stronę internetową, na której oprócz informacji o firmie znajdziemy też zakładkę Kariera, gdzie są zamieszczone aktualne oferty pracy. Świetnym sposobem na znalezienie pracy jest też udział w programach stażowych organizowanych przez pracodawców. Taki program istnieje m.in. w Banku Pekao - osoby na początku swojej drogi zawodowej lub z niewielkim doświadczeniem mogą zaaplikować do programu Corporate Banking Champions, do Akademii Żubra czy IT Champions. Staż pomoże poznać, jak w praktyce wygląda praca w dużym banku i jakie umiejętności są przydatne. Program jest też unikalną szansą na udział w innowacyjnych projektach realizowanych przez bank.
Do pracy w banku poszukiwani są absolwenci różnych kierunków studiów, ze znajomością języków obcych i posiadający tzw. kompetencje miękkie, takie jak kreatywność, odporność na stres, umiejętność współpracy i rozwiazywania konfliktów czy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Głównym celem naszych programów stażowych jest budowanie relacji z grupą talentów, którzy mogliby być zatrudnieni w strategicznych obszarach biznesowych banku i stanowić realne wzmocnienie zespołów. Jednocześnie zależy nam też na wzmocnieniu marki pracodawcy, która wspiera rozwój młodych studentów i absolwentów – Aleksandra Kubasiewicz , ekspert w obszarze Employer Brandingu w Banku Pekao S.A.
Jak napisać dobre CV?
Pierwsza i najważniejsza sprawa przy aplikowaniu o pracę to odpowiednio przygotowane CV. Powinno ono być dostosowane do danego ogłoszenia o pracę, podkreślając kompetencje i doświadczenie kluczowe dla danego stanowiska. Wszystkie informacje zawarte w CV muszą być zgodne z prawdą, gdyż wszelkie nieścisłości czy drobne przekłamania szybko mogą zostać wyłapane.CV musi być starannie przygotowane, bez błędów ortograficznych czy literówek. Dodatkowo informacje powinny być przekazane w sposób czytelny i zwięzły. CV musi zawierać dane kontaktowe kandydata oraz informacje o wykształceniu, a także dotychczasowym doświadczeniu zawodowym. Warto też stworzyć krótkie podsumowanie swojej dotychczasowej ścieżki kariery, zwracając uwagę pracodawcy na osiągnięte cele czy zdobyte nagrody. Można również wspomnieć o swoich mocnych stronach i motywacji do zmiany pracy.
W CV istotna jest też sekcja zawierająca umiejętności kandydata. Warto podkreślić te, które z punktu widzenia pracodawcy najbardziej przydadzą się na danym stanowisku, a także są na tyle unikatowe, że pozwolą się wyróżnić na tle innych kandydatów. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby na końcu CV zamieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Rozmowa kwalifikacyjna w banku. O czym pamiętać?
Na rozmowie rekrutacyjnej trzeba dobrze się zaprezentować i zainteresować potencjalnego pracodawcę swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, tak aby to właśnie nasza kandydatura wydawała się tą najlepszą.Warto wykazać się wiedzą i zainteresowaniem na temat samej firmy, ale też stanowiska, które oferuje. Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej trzeba się dobrze przygotować, bo w trakcie jej trwania, pracodawca sprawdzi nie tylko wiedzę kandydata czy jego umiejętności, ale też np. predyspozycje do pracy z klientami.
Oprócz standardowych pytań o wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, rekruter może też zapytać np. o sposoby radzenia sobie z trudnym klientem. Często pojawia się też pytanie o oczekiwania finansowe. Idąc na rozmowę rekrutacyjną trzeba pamiętać o zasadach savoir vivre. Na rozmowę należy przyjść punktualnie, a także zachować odpowiedni, formalny dress code.
Jeśli interesuje Cię praca w bankowości, warto aplikować do Banku Pekao i rozpocząć swoją zawodową przygodę pod hasłem Kariera na bank.