30 kwiecień 2021

Lekarze z PPOZ: bądźmy odpowiedzialni w majówkę, COVID-19 nie ma wolnego

fot. PAP
Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o odpowiedzialność w czasie długiego weekendu. Majówka sprzyja spotkaniom i wyjazdom, ale beztroska i lekkomyślność może doprowadzić do wzrostu zachorowań, a co za tym idzie, do kolejnego lockdownu – przestrzegają.
REKLAMA

PPOZ zwraca uwagę, że choć rządowe raporty mówią o mniejszej liczbie nowych potwierdzanych każdego dnia zakażeń i mniejszej liczbie pacjentów pod respiratorami i o coraz większej liczbie osób zaszczepionych, to za wcześnie jeszcze na radość.

"Apelujemy o odpowiedzialność za siebie i innych, szczególnie teraz, w majówkę. COVID-19 nie ma wolnego. Bądźmy ostrożni" – radzi prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Zwraca uwagę, że zapowiedziane na maj łagodniejsze zasady bezpieczeństwa (przy utrzymującym się niskim wskaźniku zakażeń) to pierwszy krok do normalności. Pierwsze otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne. Przy odpowiednim obłożeniu będzie można uprawiać sport w obiektach na świeżym powietrzu, w obiektach zamkniętych i na basenach.

PPOZ przypomina, że od 4 maja otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. Działalność wznowią także sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe. Zmniejszy się także dystans w kościołach, a do szkół stopniowo wracać będą uczniowie, najpierw klasy I-III szkół podstawowych.

8 maja otwarte zostaną hotele, a od 15 maja – jeżeli wskaźnik zakażeń będzie odpowiednio niski – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania maseczką nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych.

Od 15 maja otwarte zostaną ogródki restauracyjne, kina i teatry na świeżym powietrzu. Przy zachowaniu limitu osób i ścisłego reżimu sanitarnego znów będzie można organizować m.in. wesela i komunie, a od 29 maja otwarte zostaną restauracje, kina, teatry, ruszą siłownie, kluby fitness, solaria, a w szkołach podstawowych i średnich do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie.

"Wszystko to brzmi bardzo optymistycznie, obawiamy się jednak, że wiele osób zachłyśnie się źle rozumianą wolnością i zapomni, że COVID-19 ciągle zbiera krwawe żniwo. Absolutnie nie wolno lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie kumulujmy się w dużych grupach, zasłaniajmy nos i usta, zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce" – podkreślają lekarze PPOZ.

"Majówka sprzyja spotkaniom i wyjazdom, ale pamiętajmy – nasza beztroska i lekkomyślność może doprowadzić do wzrostu zachorowań, a co za tym idzie – kolejnego lockdownu" – ostrzegają.

Apelują też do wszystkich, aby zgłaszali się na szczepienia przeciw COVID-19. Jak zaznaczają, ostrożność i szczepienia to jedyna dostępna metoda walki z koronawirusem. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-09-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany