8 październik 2021

Wkrótce umowa z miastem ws. Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego

zdjęcie: Wkrótce umowa z miastem ws. Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego / fot. PAP
fot. PAP
Jeszcze w październiku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisze porozumienie z samorządem Jaworzna ws. zarządzania planowanym Jaworznickim Obszarem Gospodarczym, pod kątem inwestycji w obszarze elektromobilności – powiedział PAP prezes KSSE Janusz Michałek.
REKLAMA

Podczas Europejskiego Forum Przyszłości w Chorzowie prezes katowickiej Strefy mówił o 25 latach jej dotychczasowych działań i planach na przyszłość. Odpowiedział też na pytanie PAP o Jaworznicki Obszar Gospodarczy, która ma powstać na gruncie obowiązującej już specustawy, a którego część, przy wsparciu KSSE, miałaby zająć fabryka samochodów elektrycznych.

Specustawa dała dwa lata na zamianę gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli, na których mają powstać określone inwestycje, na inne grunty Skarbu Państwa. „Do końca roku teren zostanie przekazany z Lasów Państwowych, zgodnie z ustawą, do miasta. My podpisujemy, jeszcze w tym miesiącu, umowę z miastem o przejęciu tych terenów” – powiedział PAP Michałek.

W ten sposób KSSE będzie realizowała projekt Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego na rzecz i w imieniu miasta Jaworzna. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, niezależnie od ponad 100 hektarów, które potrzebowałaby oczekiwana fabryka samochodów elektrycznych, Strefa chciałaby też kupić ok. 100 hektarów pod kątem wsparcia małych i średnich przedsiębiorców.

Prezes KSSE akcentuje przy tym, że choć specustawa określa przeznaczenie objętych nią gruntów w Jaworznie pod inwestycje związane przede wszystkim z elektromobilnością, jest to bardzo obszerna kategoria obejmująca wiele gałęzi nowoczesnego przemysłu.

Teren w Jaworznie, planowany m.in. pod przyszłą fabrykę samochodów elektrycznych, to ok. 300 ha głównie poprzemysłowych gruntów w rejonie ul. Wojska Polskiego, w pobliżu węzła drogi ekspresowej S1 i bocznicy kolejowej (w tym sama fabryka miałaby zająć ok. 120 ha).

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami miasta i Strefy strony mają podpisać porozumienie na zarządzanie terenem przez KSSE, przygotowanie go i przeprowadzenie przetargów na sprzedaż gruntów inwestorom (w imieniu miasta). Władze Strefy deklarowały, że są stanie przygotować teren pod wbicie łopaty przez inwestorów w ciągu kilku miesięcy. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany