24 październik 2021

Nowa Kaplica św. Jana Pawła II na Jasnej Górze

fot. PAP
Nową Kaplicę św. Jana Pawła II poświęcono w niedzielę w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie – miejscu szczególnym dla papieża-Polaka. Znajduje się w niej m.in. relikwiarz z jego krwią.
REKLAMA

"Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II, zawierzenia Bożej Matce, Maryi" - modlił się podczas mszy świętej poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Ojciec Chrapkowski zauważył, że mija kolejny papieski październik, a dokonująca się zmiana pokoleniowa powoduje, że Jan Paweł II (1920-2005) staje się powoli papieżem z odległej przeszłości. "To dlatego dzisiaj na Jasnej Górze poświęcamy kaplicę jemu dedykowaną" – zaznaczył, podkreślając, że "nie chodzi o zewnętrzne mury, ale o to, byśmy wraz z nim odkrywali Boga".

"Papieskie słowa zawierzenia +Totus Tuus+ tak mocno wybrzmiewają tu, przed obliczem jasnogórskiej Maryi. Te słowa były nie tylko programem całego jego życia, ale był to jego sposób na życie" – powiedział o. Chrapkowski. Przypomniał, że pielgrzymowanie Jana Pawła II na Jasną Górę, naznaczone było "wielkimi treściami, które zawsze dotykały rozmaitego zniewolenia: politycznego, moralnego, duchowego, jak i spraw wolności, którą w pełni odzyskujemy tylko w Jezusie Chrystusie".

"Niech ta nowa przestrzeń modlitwy - Kaplica św. Jana Pawła II - będzie przestrzenią wolności. Miejscem, gdzie odnajdziemy na nowo pełną wolność Dzieci Bożych” - podsumował generał zakonu paulinów.

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty. Zdaniem przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego, ta lokalizacja dobrze wpisuje się w to, co św. Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze – że to konfesjonał i ołtarz narodu, bo zadaniem każdego sanktuarium - a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym - jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia.

"Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie nigdy nie zostało zapomniane, bądź pomniejszone" – powiedział przeor Pacholski. Wyraził nadzieję, że pamiątki związane z osobą Jana Pawła II zgromadzone na Jasnej Górze przyczynią się do utrwalania tej pamięci i szerokiej recepcji papieskiego nauczania.

Kaplica przeszła gruntowny remont. Ściany zdobi wapienny kamień, a lukarny ozdobione są herbami Jana Pawła II, zakonu paulinów oraz znakiem maryjnym. Centrum nowej kaplicy stanowi ołtarz i ambona. Pośrodku umieszczony został relikwiarz z krwią papieża i jego dewizą "Totus Tuus" - "Cały Twój". Obok jest replika krzyża - pastorału, znaku papieskiej posługi i władzy, który Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej - rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie wały. Ołtarz i stacje drogi krzyżowej ufundował Węgier Dabróka Lászlo - konfrater zakonu paulinów, wykonał je zaś węgierski rzeźbiarz Varga Gábor.

"Jan Paweł II jest dla mnie papieżem, który bardzo dotknął mojego życia i życia naszej ojczyzny. Dla Węgrów pozostanie ciągle mocnym znakiem Bożego działania. Jeżeli zaczniemy wprowadzać w życie jego nauczanie, zbliżymy się do Matki Najświętszej i samego Boga" - powiedział Dabróka Lászlo. Według założeń kaplica ma służyć m.in. pielgrzymom z zagranicy – będą mogli celebrować tam msze w swoich narodowych językach.

Na Jasnej Górze są dziesiątki wotów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II, które gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini - zgromadzili w muzeach: 600-lecia oraz Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony podczas zamachu pas sutanny, różaniec i złote serce - umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak rower kolarski czy czarne BMW E34. Samochód przekazał na Jasną Górę w 2010 r. kardynał Stanisław Dziwisz, ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

Papieskie BMW - rocznik 1992, pokonało ok. 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla papieża, zamontowano dodatkową lampkę dla pasażera, gdyż Jan Paweł II podróżując, starał się wykorzystywać na pracę także i ten czas.

Samochód na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV00906, został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.

Jan Paweł II korzystał z tego samochodu przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Na wystawie zatytułowanej "Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński", obok samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II - m.in. trony papieskie z pielgrzymek na Jasną Górę, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ ozk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany