12 październik 2021

Relikwie błogosławionego nastolatka Carlo Acutisa trafiły na Jasną Górę

fot. PAP
Relikwie błogosławionego nastolatka z Włoch, Carla Acutisa, który w 2006 r. zmarł z powodu białaczki, trafiły na Jasną Górę - poinformował na Twitterze kustosz jasnogórskiego sanktuarium o. Waldemar Pastusiak.
REKLAMA

Carlo Acutis został ogłoszony błogosławionym 10 października 2020 r. w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

Jak poinformował na Twitterze kustosz jasnogórskiego sanktuarium, relikwie błogosławionego 15-latka zostały przekazane Jasnej Górze podczas Apelu jasnogórskiego.

"Mamy nadzieję, że błogosławiony będzie przykładem odwagi i wiary w Jezusa Eucharystycznego, szczególnie dla młodych ludzi, zwłaszcza pielgrzymujących tu maturzystów" - napisał na Twitterze o. Pastusiak.

Jak powiedział podczas uroczystości przekazania relikwii bernardyn o. Azariasz Hess, którego staraniem relikwie trafiły na Jasną Górę, to bł. Carlo Acutis nazwał Eucharystię "autostradą do nieba" i mówił, że jego planem na życie jest "być zawsze zjednoczonym z Jezusem". "To on nazwał różaniec najbardziej romantycznym spotkaniem z najcudowniejszą kobietą świata" - przypomniał.

Dodał, że błogosławiony Carlo Acutis od 7. roku życia każdego dnia uczestniczył we mszy św. "Ten geniusz komputerowy, influencer, widział w internecie wspaniałe narzędzie ewangelizacji. Dlatego niezmiernie się cieszymy, że dołączy do tej wielkiej rzeszy pielgrzymów, która przez wieki na Jasną Górę przybywała i szczególnie dla ludzi młodych będzie przykładem, jak zawierzyć i nie zmarnować swego życia" - mówił.

O. Hess podkreślił, że bł. Acutis, gdy dowiedział się, że jest chory na białaczkę, powiedział: "nie boję się umierać, ponieważ nie zmarnowałem żadnej chwili swego życia i nie zrobiłem niczego, co by się nie podobało Panu Bogu".

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie. Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”. Zmarł 12 października 2006 na ostrą białaczkę, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany