10 wrzesień 2023

Rodzina Ulmów była promieniem światła w czasie wojny

zdjęcie: Rodzina Ulmów była promieniem światła w czasie wojny / fot. PAP
fot. PAP
Papież Franciszek powiedział, że beatyfikowana w niedzielę w Markowej rodzina Ulmów była promieniem światła podczas drugiej wojny światowej.
REKLAMA

"Niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra w służbie potrzebującym" - mówił wiernym podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

Zwracając się do wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Dzisiaj w Markowej w Polsce zostali beatyfikowani męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci. Cała rodzina została zgładzona przez nazistów 24 marca 1944 roku za udzielenie schronienia Żydom, którzy byli prześladowani".

"Nienawiści i przemocy, które charakteryzowały tamten czas, przeciwstawili miłość ewangeliczną. Ta polska rodzina, która była promieniem światła w mrokach II wojny światowej, niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania w czynieniu dobra, w służbie potrzebującym" - oświadczył Franciszek.

Następnie poprosił obecnych: "Aplauz dla tej rodziny".

Papież wezwał: "Za ich przykładem poczujmy się wezwani do tego, by przeciwstawić sile oręża moc miłosierdzia, retoryce przemocy - wytrwałość w modlitwie. Uczyńmy to nade wszystko dla bardzo wielu krajów, które cierpią z powodu wojny. Myślę tutaj szczególnie o tym, byśmy zintensyfikowali modlitwę za udręczoną Ukrainę; są tutaj flagi Ukrainy, ona tak cierpi".

Franciszek wyraził także bliskość z ludnością Maroka, dotkniętego przez trzęsienie ziemi. Dodał, że modli się za ofiary i za rannych. Podziękował ratownikom, którzy przybyli z pomocą.

Sylwia Wysocka(PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany