26 czerwiec 2020

Ardanowski: polscy rolnicy wykorzystają środki z PROW 2014-2020 co do eurocenta

fot. PAP
Polscy rolnicy wykorzystają środki z PROW 2014-2020 co do eurocenta - zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że na 21 czerwca, wykorzystanie pieniędzy z tego programu jest na poziomie 69,8 proc.
REKLAMA

"Do świadomości społeczeństwa poszła informacja o wykorzystaniu tylko 40 proc. środków z PROW 2014-2020, a na 21 czerwca było to dokładnie 69,8 proc., czyli prawie 70 proc. Jest różnica? Jest i to znaczna" - napisał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w odpowiedzi na list prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Ardanowski zaznaczył, że od dwóch lat wsłuchuje się w głosy rolników i podejmuje "konkretne działania służące poprawie życia na wsi oraz rozwojowi rolnictwa".

"Po raz pierwszy w naszej historii polski rząd, wszyscy ministrowie z Premierem, oraz Prezydent RP Andrzej Duda podpisali deklarację, w której uznają, że rozwój wsi i rolnictwa jest strategicznym zadaniem państwa" - podkreślił.

Zdaniem Ardanowskiego problemem PSL-u i jego lidera jest to, że "aktualne, prawdziwe dane nie odpowiadają głównej tezie, iż my nie umiemy zagospodarować środków unijnych i krajowych". "Umiemy i polscy rolnicy wykorzystają środki z PROW 2014-2020 co do eurocenta" - stwierdził.

"Nie wspominają, że po suszy w 2015 roku, podobnej jaka miała miejsce w roku 2018 i 2019 r., udzielili Wam wsparcia w wysokości niespełna 0,5 mld złotych" - wskazał. Przypomniał, że obecny rząd udzielił takie wsparcia. "I to rok po roku, w łącznej wysokości 4,5 mld zł, choć pandemia koronawirusa skomplikowała szybkość wypłat należnych rolnikom środków za 2019 rok" - napisał. Zwrócił uwagę, że nawet o wiele bogatsze od nas kraje nie wspierały tak swoich rolników poszkodowanych przez suszę.

"Prezes Ludowców wiele obiecuje, ale nie mówi o tym, podobnie jak inni kandydaci, jak to zrealizuje" - napisał Ardanowski. (PAP)

maja/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany