25 lipiec 2021

Sery dominują w eksporcie produktów mleczarskich

fot. PAP
Sery i twarogi zajmują dominującą pozycję w strukturze wywozu produktów mlecznych, w okresie styczeń–maj 2021 r. stanowiły one 34 proc. eksportu tych produktów. Najchętniej kupowane są sery dojrzewające - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
REKLAMA

Największy udział w strukturze wywozu serów i twarogów stanowią tzw. sery żółte, tj. sery dojrzewające (60–70 proc.). W latach 2014– 2020 z Polski wywożono średnio 45 proc. wolumenu krajowej produkcji tego asortymentu.

W okresie pierwszych pięciu miesięcy br. Polska uzyskała dodatnie saldo obrotów handlowych serami dojrzewającymi. Ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (na podstawie obliczeń KOWR) wynika, że w okresie styczeń–maj 2021 r. producenci wyeksportowali 72 tys. ton serów dojrzewających (o 8,5 proc. więcej) uzyskując 254 mln euro (1,2 mld zł), o 8 proc. więcej niż w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2020 r.

Polskie sery dojrzewające przede wszystkim kupują odbiorcy z krajów unijnych, w okresie styczeń–maj 2021 r. trafiło na te rynki 59 proc. całego eksportu tj. 43 tys. ton). Największym odbiorcą polskich serów są Czechy (12 proc. – 9 tys. ton), a następnie Włochy, Niemcy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry.

Poza Unią Europejską sery dojrzewające znajdują nabywców głównie na Ukrainie (10 proc. – 7,4 tys. ton), w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, oraz Libii i Panamie.

Przywóz serów dojrzewających do Polski stanowi uzupełnienie podaży z produkcji krajowej. W okresie styczeń–maj 2021 r. do Polski zaimportowano 26 tys. ton tych serów, o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Najwięcej sprowadzono ich z Niemiec (45 proc. – 11,8 tys. ton), Niderlandów, Danii, Włoch, Francji oraz Czech.

Jak podkreśla KOWR, Polska jest szóstym producentem serów na świecie (po USA, Niemczech, Francji, Włoszech i Niderlandach) oraz piątym w Unii Europejskiej. Serowarstwo w Polsce ma wielowiekowe tradycje, a po II wojnie światowej przeszło znaczące przeobrażenie – z rzemiosła przekształciło się w produkcję przemysłową. Obecnie produkcja serów i twarogów jest bardzo ważnym działem przetwórstwa mleka, a Polska należy do grona największych światowych producentów tego asortymentu.

W latach 2004–2019 produkcja serów i twarogów w naszym kraju wzrosła o 62 proc. i osiągnęła rekordowy poziom 945 tys. ton. W strukturze produkcji tej grupy towarowej dominują sery twarogowe (51 proc. udziału) i sery podpuszczkowe dojrzewające (39 proc.).

Wizytówką krajowej branży mleczarskiej są sery podpuszczkowe dojrzewające. W latach 2014–2019 ich produkcja wzrosła z 301 tys. ton do 373 tys. ton, tj. o 24 proc. W 2020 r., w roku pandemii koronawirusa, (wg ekspertów KOWR na podstawie wstępnych danych GUS) zakłady przetwórcze wyprodukowały 339 tys. ton serów podpuszczkowych dojrzewających, o około 9 proc. mniej niż w 2019 r., ale o 1,5 raza więcej niż w roku akcesji Polski do UE. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce