26 listopad 2023

Spacer z psimi seniorami ze schroniska, by zachęcać do ich adopcji

zdjęcie: Spacer z psimi seniorami ze schroniska, by zachęcać do ich adopcji / fot. PAP
fot. PAP
20 starszych psów, które czekają na adopcję w białostockim schronisku, miało w niedzielę szansę pójść na spacer z mieszkańcami. Była to okazja do poznania psów i przekonania się, że psi seniorzy mogą być wspaniałymi towarzyszami - wskazali wolontariusze.
REKLAMA

Listopad w Schronisku dla Zwierząt w Białymstoku "Dolina Dolistówki" upływa pod hasłem "#Adoptujseniora nim będzie za późno". To akcja organizowana przez wolontariuszy tej instytucji; ma zwrócić uwagę na potrzeby starszych psów, a także zachęcić do ich adopcji.

Przez cały miesiąc wolontariusze organizowali różne działania, dzięki którymu można było dowiedzieć się więcej o psich seniorach przebywających pod ich opieką. Niedzielny spacer kameralny był okazją do poznania większości z nich.

Na spacer, na który należało się wcześniej zapisać, z wolontariuszami i mieszkańcami wybrało się 20 starszych psów. Była wśród nich 14-letnia Mima, 13-letnia Mola, 9-letni Waltera, trójłapek, czy 10-letni Pekan, który od ośmiu lat czeka w schronisku na swój dom.

Jak powiedziała PAP jedna z organizatorek akcji, wolontariuszka Edyta Zaorska, taki spacer to rzeczywiście okazja, by nie tylko poznać psa "na żywo", ale też, dzięki rozmowie z wolontariuszem, dowiedzieć się więcej o danym zwierzęciu. "Jak spojrzymy na wcześniejsze akcje, jak się później okazuje, psiaki znajdują domy, właśnie dzięki takim spacerom. Ludzie poznają, zakochują się, składają ankietę (adopcyjną), a następnie zabierają do domu" - dodała Zaorska.

Jednym z takich psów, który dzięki wrześniowemu kameralnemu spacerowi znalazł dom, jest 14-letnia Trusia. W schronisku spędziła dziesięć miesięcy. Jak mówiła wolontariuszka Ela, cuda się zdarzają, Trusia znalazła wyrozumiałych i wspaniałych ludzi, którzy mają już jednego psa, ale postanowili "babuni" dać szansę na lepsze życie.

"Potrzebne są takie spacery, do ludzi trzeba wychodzić z inicjatywą. Trzeba zachęcać, uświadamiać, że pies ze schroniska nie jest w niczym gorszy niż pies (...) kupiony. To są psy, owszem, po przejściach, po pewnych przeżyciach, ale danie im czasu, cierpliwości i serducha dużo - pies otwiera się, zaufa i niezmierną miłością nas darzy" - zachęcała Ela, która sama ma w domu dwa psy adoptowane ze schroniska, już starsze. Podkreśliła, że schronisko zupełnie nie jest miejscem dla starszych psów, mimo zapewnionej opieki ze strony pracowników i wolontariuszy, zwierzęta te potrzebują ze spaceru wrócić nie do budy, a po prostu do ciepłego domu.

W ramach listopadowej akcji wolontariusze część działań promocyjnych do końca miesiąca realizują w internecie. W mediach społecznościowych wolontariatu czy profilu "Pora na Psiego Seniora" można m.in. obejrzeć zdjęcia i filmiki, przeczytać rozmowy i opowieści o seniorach, sprawdzić, czy pasuje się do danego psa, a także dowiedzieć się jak wygląda życie adoptowanych starszych psów. Jednym z punktów było też spotkanie z kawiarni, gdzie można było osobiście poznać kilku psich seniorów.

Zaorska oceniła, że listopadowa akcja wypadła dobrze i należy ją powtarzać co roku. "Ludzie się zainteresowali psiakami ze schroniska, zainteresowali się przede wszystkim seniorami. Z tego, co widzimy, jest odzew, trzymamy kciuki, żeby psiaki znalazły domy, bo ludzie pytają, przesyłają ankiety (adopcyjne)" - powiedziała. Zaznaczyła, że na efekty trzeba poczekać, bo proces adopcyjny trwa, składa się na niego nie tylko przesłanie ankiety, ale często też spacer zapoznawczy z psem.

W białostockim schronisku przebywa obecnie ponad 120 psów w różnym wieku, seniorów, czyli psów powyżej ósmego roku życia, jest blisko 30. (PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany