28 listopad 2023

Władze miasta wypożyczyły klatkę, by wyłapywać dziki pojawiające się w mieście

zdjęcie: Władze miasta wypożyczyły klatkę, by wyłapywać dziki pojawiające się w mieście / pixabay/6909689
Rozwiązaniem problemu z dzikami wchodzącymi do centrum Żywca, ma być ich wyłapywanie. Burmistrz miasta Antoni Szlagor podał we wtorek, że wypożyczył w tym celu klatkę od pobliskiej Suchej Beskidzkiej, która także borykała się z problemem dzikich zwierząt w mieście.
REKLAMA

„Biorąc pod uwagę to, że mogą one (dziki - PAP) stanowić realne zagrożenie dla osób, pozyskałem informacje z miast, które również miały tego typu problem i udało im się go przynajmniej na razie rozwiązać. (...) W Suchej Beskidzkiej populacja dzików poruszających się na terenie miasta przekraczała kilkadziesiąt sztuk. W Żywcu (…) to kilka zwierząt. W Suchej Beskidzkiej zastosowano specjalne klatki do ich wyłapywania. Poprosiłem o użyczenie jednej klatki, by spróbować wyłapać dziki” – oznajmił Antoni Szlagor.

Klatka dotarła już do Żywca. Burmistrz dodał, że po złapaniu zwierząt „zostaną zastosowane odpowiednie procedury”.

Powiatowy lekarz weterynarii w Żywcu Magdalena Ciastek wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w takich przypadkach burmistrz musi wystąpić do starosty o decyzję o odłowie dzików z terenu miasta. Zwierzęta złapane w pułapkę, nie trafią do lasu, lecz najprawdopodobniej zostaną uśpione. „Ze względu na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej – przypadek afrykańskiego pomoru świń był już stwierdzony w naszym województwie – jest zakaz wywożenia zwierząt do lasu. Są zatem dwie drogi: odstrzał redukcyjny lub uśpienie” – powiedziała lekarka.

Problem z grupą dzików – cztery dorosłe osobniki – narasta w Żywcu od pewnego czasu. Początkowo odwiedzały obrzeża miasta, skąd były przepędzane. Zaczęły się jednak zapuszczać coraz bliżej centrum i zagrażać bezpieczeństwu ludzi. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany