23 listopad 2021

Finał akcji Choinka Dobrych Serc 2021

fot. nadesłane
Dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tzw. pieczy instytucjonalnej, jest w Polsce ponad 16 tysięcy. Mają marzenia jak wszystkie inne dzieci, piszą listy do Św. Mikołaja i tak samo na niego czekają.
REKLAMA
Fundacja Dobrych Inicjatyw, jak co roku, spełni świąteczne marzenia dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Będzie prawie 400 listów, z których każdy trafi do kogoś o wielkim sercu, kto zechce kupić prezent świąteczny dziecku z placówki. Rekordzista, osoba prywatna, wziął 5 listów i wszystkie 5 zrealizował z nawiązką.

O co proszą dzieci w listach do Św. Mikołaja

„O bujanego konika (Hania lat 5), o markową bluzę i buty (Rafał lat 16), o chrupki paprykowe (Dominik lat 7). Mogą poprosić o prezent do 220 zł. Muszą razem z wychowawcą wybrać prezent i wpisać na listę. Bez tego Św. Mikołaj mógłby się pogubić. A nic nie sprawia dziecku większego zawodu, niż prezent zupełnie inny, od tego, który sobie wymarzyło” mówi Bartłomiej Jojczyk, Prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Czy dzieci z placówek boją się Św. Mikołaja

W listach, które piszą dzieci mnóstwo jest zdań typu „Nie udało mi się być tak całkiem grzecznym…” „Starałam się być grzeczna, chociaż bywało różnie…” „Czasem mam problem ze wstawaniem rano…” „Liczę, że w tym roku nie przyniesiesz mi rózgi…”. Zaraz potem, dzieci dodają: „…ale szybko się poprawiam” „…dbam o linię i zdrowo się odżywiam” „…dobrze się uczę i miałem czerwony pasek na świadectwie”. To lęk i wyraz braku zaufania.

„91% dzieci biorących udział w naszych obozach terapeutyczno-sportowych ma zapisane w diagnozie – brak zaufania do osób dorosłych” – mówi Bartłomiej Jojczyk.

Taka statystyka zobowiązuje. Dlatego Fundacja Dobrych Inicjatyw pracuje z młodzieżą z placówek opiekuńczo-wychowawczych przez cały rok. Wychowankowie korzystają m.in. z warsztatów  kompetencji zawodowych, na których wolontariusze z międzynarodowych firm  dzielą się swoją wiedzą z różnych obszarów. Młodzież pracuje też z psychologami, powstają diagnozy, które wskazują Fundacji, jak i w jakich obszarach należy pomóc.

Fundacja organizuje także #EduPodróże – jest to np. dzień w zaprzyjaźnionej partnerskiej firmie, wypełniony warsztatami i spotkaniami z pracownikami. To doskonała możliwość poszerzenia horyzontów, ponieważ bezpośrednio od pracowników można dowiedzieć się, jak wygląda ścieżka kariery na dane stanowisko i w jakie umiejętności warto już teraz zainwestować.

Zwieńczeniem całorocznej pracy Fundacji jest Finał Choinki Dobrych Serc. Podopieczni czekają na niego pełni emocji. Akcja odbywa się nawet w czasie pandemii, chociaż on-line. Profesjonalne studio transmituje przekaz z 16 placówek opiekuńczo-wychowawczych, jest prowadzący i zadania do wykonania. A na koniec Św. Mikołaj przynosi wymarzone prezenty.

Jak to się dzieje, że Św. Mikołaj przychodzi

Pomagają darczyńcy indywidualni, którzy chętnie zamieniają się w Św. Mikołaja. W akcję włączają się także pracownicy firm.

„Znamy te dzieci. Uczestniczymy w organizowanych przez Fundację warsztatach kompetencji zawodowych, robimy wyprawki szkolne, remontowaliśmy też jedną z placówek. Dlatego listy do Św. Mikołaja od Podopiecznych Fundacji nie są nam obojętne. Chcemy, aby wiedzieli, że pamiętamy o nich w czasie świąt” - Monika Pietras, wolontariuszka.

„Jestem dumny, że nie tylko tworzymy jedną z największych organizacji sektora IT w Polsce, ale przede wszystkim z tego, że cały nasz zespół w takich momentach potrafi pokazać otwarte serce i chęć pomocy. Cieszę się, że pracownicy myślą już o prezentach świątecznych dla rodziny, ale wielu z nich ma szersze spojrzenie na potrzeby innych. Od kilku lat bierzemy udział w finale akcji „Choinka Dobrych Serc”. W tym roku nasi pracownicy zajęli się ponad 50. listami wychowanków, które wspólnie realizują.

Wystarczyło im przedstawić podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw i natychmiast zaiskrzyło. W przyszłym roku, mam szczerą nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jeszcze większej liczby placówek, a my zaangażujemy się w ten projekt równie mocno co w tym roku” – komentuje Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska.

Jak zostać Św. Mikołajem

Dzieci i młodzież marzą o prezentach, bo wiedzą, że naprawdę zasłużyły. Pomagały przy akcji #PaczkaDlaSeniora, ciężko pracowały na obozie terapeutyczno-sportowym, zdobywały wiedzę na szkoleniach i warsztatach przygotowanych przez Fundację Dobrych Inicjatyw.

Czas zwolnić, odpocząć, nacieszyć się spełnionymi marzeniami. I na wszystkie te marzenia muszą się znaleźć ludzie o wielkich sercach. W końcu akcja nazywa się V Finał #Choinki Dobrych Serc!

Żeby zostać Św. Mikołajem trzeba wysłać maila na adres biuro@fdi.org.pl lub zadzwonić pod numer:  22 308 88 81 i podać, ile listów do Św. Mikołaja chce się zrealizować.

1 list to prezent do kwoty 200 - 220 PLN. W ciągu 24h Fundacja skontaktuje się z darczyńcą i prześle szczegółową instrukcję, skan listu/ów oraz tabelkę. Prezent musi zostać dostarczony do biura fundacji do 6 grudnia. Można też dokonać wpłaty na konto Fundacji Dobrych Inicjatyw Nr konta: 71 2030 0045 1110 0000 0343 05 90 BNP Paribas Bank Polska S.A.

Fundacja Dobrych Inicjatyw wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo – wychowawczych (domy dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Przewidujemy, że dzięki pracy Fundacji, do 2030 r. każde dziecko znajdujące się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Polsce, będzie miało dostęp do najlepszego programu edukacyjnego, jaki istnieje w Europie. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1000 wolontariuszy, ponad 300 wychowanków mieszkających w 16 placówkach opiekuńczo – wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl

Strona internetowa: www.fdi.org.pl

Fanpage: https://www.facebook.com/fundacjadobrychinicjatyw
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany