Nie wolno zapomnieć o sobie – psycholog Marta Bańkowska o empatii i asertywności

Empatia i asertywność – dwa na pozór wykluczające się pojęcia. Wszak empatia to uważność na drugiego człowieka, a asertywność to uważność na siebie. Czy można mieć obie cechy?
REKLAMA
Empatia bardzo często rozumiana jest jako współodczuwanie i utożsamianie się z drugą osobą. W takim ujęciu oznacza to, że odczuwając, wchodzimy w stan emocjonalny drugiego człowieka, a na plan dalszy spychamy własne potrzeby. Niestety jednocześnie tracimy racjonalne spojrzenie do sytuację, która się wydarzyła. Może to rodzić frustrację i poczucie, że nasze podejście jest zbyt emocjonalne, a poczucie dystansu zachwiane. Pisze o tym Paul Bloom w swojej książce „Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem”.

Czy może być inaczej?

Oczywiście!

Według Marshalla Rosenberga, twórcy Porozumienia bez Przemocy, empatia to „sposób towarzyszenia w pełnej skupienia obecności oraz wsłuchanie się w słowa drugiej osoby w taki sposób, aby za jej słowami, niezależnie od treści, odnajdywać jej uczucia i stojące za nimi potrzeby”. Kluczem jest więc nie tyle współodczuwanie z drugą osobą, a umiejętność dostrzeżenia jej uczuć i podejścia z akceptacją do tego, co w danym momencie przeżywa.

Nie wolno przy tym zapominać o sobie. Tym bowiem charakteryzuje się dojrzała empatia -  równocześnie potrafimy okazać empatię zarówno sobie samemu, jak i drugiej osobie. Ważne jest poczucie, że każdy z nas jest tak samo ważny, że nasze potrzeby mają taką samą wartość. Z pozoru proste, a jednak tak trudne do wprowadzenia w życie.

A czym jest asertywność?

W starym modelu, który wciąż funkcjonuje w świadomości wielu osób, to stawianie granic uniemożliwiających „wejście nam na głowę”. Zakłada on przedkładanie naszych własnych potrzeb nad pragnienia innych.

Obecnie asertywność definiowana jest nieco inaczej - jako umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć, postaw w sposób otwarty z uwzględnieniem granic innych osób oraz własnych.

Innymi słowy mówiąc - dojrzała asertywność pozwala na zachowanie nam naszych granic, przy jednoczesnym traktowaniu z szacunkiem zarówno samego siebie, jak i innych. Daję więc sobie prawo, aby być wobec siebie empatycznym i bez poczucia winy wyznaczać własne granice, a jednocześnie to samo prawo daję drugiemu człowiekowi, obdarzając go empatią i akceptując jego granice. Brzmi znajomo? Tak, to dojrzała empatia.

Bez umiejętności bycia empatycznym wobec samego siebie oraz wobec drugiego człowieka trudno o umiejętność bycia asertywnym i na odwrót.

Praktykujmy zarówno dojrzałą empatię, jak i dojrzałą asertywność, a na efekty w postaci lepszych relacji z samym sobą oraz z ludźmi wokół nas nie będziemy musieli długo czekać.


Psycholog Marta Bańkowska, EDUaction Akademia Rozwoju Edukacji Absolwentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS, Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim, NEOMA Business School w Ruen we Francji oraz Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka, przedsiębiorca. W swojej pracy szkoleniowo-trenerskiej korzysta z praktycznej wiedzy i umiejętności zdobytych w biznesie, nowoczesnych narzędzi psychologicznych oraz treningu mentalnego. Prywatnie szczęśliwa mama trzech córek, w wolnym czasie realizuje się jako aktorka Teatru Precedens 11, poetka, uwielbia aktywne formy wypoczynku, slowjogging, jogę i taniec.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany