21 październik 2019

Walczą o większy zasiłek pogrzebowy

fot. nadesłane
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uznało, że 4 tysiące złotych to kwota za mała, by można było godnie pochować bliskiego zmarłego. Obowiązująca dziś stawka rzadko kiedy pokrywa koszty związane z pogrzebem. Jak informuje portal Wirtualna Polska, związkowcy zaapelowali do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Bożeny Borys-Szopy, o podniesienie tego pośmiertnego świadczenia.
Koronawirus
37216
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- Zwracamy się z wnioskiem do strony rządowej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach jakie obowiązywały do 1 marca 2011 roku - czytamy w związkowej petycji. Do tego czasu stawka ta stanowiła dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia, tymczasem, na co zwracają uwagę autorzy pisma, ostatnie osiem lat zasiłek pogrzebowy ani razu nie był waloryzowany.

- Z obrzędem pogrzebu wiążą się poważne wydatki, a coraz częściej członkowie rodziny osoby zmarłej nie posiadają zdolności do poniesienia kosztów z tym związanych. Wysokość zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tyś. zł nie pokrywa nawet połowy kosztów polskiego pogrzebu i związanych z nim wydatków - podkreślają związkowcy.

Jak wskazuje Wirtualna Polska, w dużych miastach koszt pogrzebu sięga nawet  9 – 10 tysięcy złotych, zatem często rodzina musi wziąć kredyt w banku.

Ile średnio kosztuje zorganizowanie pochówku? O uśrednianie trudno, bo cena zależy od miejsca pogrzebu, okoliczności śmierci, uwarunkowań rodzinnych. W dużych aglomeracjach zazwyczaj pogrzeb kosztuje od 5 do 8 tys. zł, ale czasem koszty rosną do 9 – 10 tysięcy zł.

- Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt w banku.

- To duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich – czytamy w petycji.

Źródło: WP.PL
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
37216
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce