patronat medialny

Akademicka Reprezentacja Polski na uniwersjadę w Lake Placid ma już piętnaście medali!

fot. nadesłane
Akademicka Reprezentacja Polski ma już piętnaście medali na zimowej uniwersjadzie w Lake Placid! Piętnasty krążek w czwartek wieczorem dołożyła sztafeta mieszana w kombinacji norweskiej w składzie Weronika Kaleta, Nicole Konderla i Andrzej Szczechowicz. Polacy wywalczyli srebrny medal.
Przypomnijmy, że wcześniej w czwartek po medale sięgnęli panczenista Marek Kania w wyścigu na 500 metrów, który zdobył brąz oraz reprezentanci Polski w biathlonie w biegach pościgowych – srebro Anna Nędza-Kubiniec, a brąz Barbara Skrobiszewska i Wojciech Janik.

Sztafeta mieszana w kombinacji norweskiej to nowa konkurencja, w której startują przedstawiciele biegów narciarskich, skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Co oczywiste, biegacze biegają, skoczkowie skaczą, a kombinatorzy robią jedno i drugie.

To świetny pomysł, który bardzo uatrakcyjnił naszą konkurencję. Na pewno bardzo wzrósł poziom, bo przecież mamy lepszych skoczków i biegaczy, ale także zrobiło się ciekawiej. Zdarza się, że na trasie np. biegaczka goni kombinatora i na pewno emocje są większe – mówi Szczechowicz, specjalista w kombinacji norweskiej.

Polska sztafeta, która stanęła na drugim stopniu podium, startowała do biegu z trzeciej pozycji. Szczechowicz biegł jako pierwszy i stracił tę pozycję, ale kończąca bieg Weronika Kaleta na trasie długości dwóch i pół kilometra zapewniła nie tylko medal, ale w dodatku srebrny!

Ja miałam na tej uniwersjadzie sporo pecha i bardzo cieszę się, że wreszcie mam upragniony medal. Zresztą kręcę się po różnych ważnych zawodach i ciągle tego medalu nie miałam. Jestem przeszczęśliwa, że wreszcie on jest – mówiła Kaleta.

Nicole Konderla, która świetnymi skokami dała sporo punktów polskiej sztafecie, zdobyła w Lake Placid już trzeci medal, a przed nią jeszcze drużynowy konkurs na skoczni, gdzie Polki są oczywiście faworytkami. Czy taki był plan?

Plan może nie był aż taki, ale świetnie jest, że tak wyszło. Cieszę się, że tutaj też mogłam dołożyć swoją cegiełkę do tego sukcesu – mówiła Konderla.

W rywalizacji brały udział także inne polskie sztafety. Joanna Kil, Adam Niżnik i Mateusz Haratyk zajęli czwartą lokatę, a Anna Twardosz, Adam Skupień i Aleksandra Mikołajczyk dziesiątą. Czwarta polska drużyna – Kinga Rajda, Karolina Kukuczka i Paweł Szyndlar nie stanęła na starcie biegu.

Także pozostali Polacy startujący w czwartek na uniwersjadowych arenach nie dostali się na podium. W drużynowej rywalizacji w slalomie równoległym Zuzanna Czapska, Daria Krajewska, Szymon Bębenek i Juliusz Mitan nieznacznie ulegli Norwegom w ćwierćfinale i odpadli z dalszej rywalizacji. Na biathlonowej trasie w biegach pościgowych Wojciech Filip był czwarty, Patryk Bryn trzynasty, a Przemysław Pancerz siedemnasty, natomiast u pań Wiktoria Celczyńska zajęła piąte, a Klaudia Topór dwudzieste piąte miejsce. Z kolei do finału snowboardowej konkurencji Big Air nie dostali się Krzysztof Owczarek i Jan Jaromin. W łyżwiarstwie szybkim w rywalizacji na 500 metrów Iga Wojtasik była szósta, Martyna Baran dziewiąta, a Magdalena Smędzik piętnasta. Z kolei u panów szesnaste miejsce zajął Gaweł Oficjalski, a sztafeta mieszana Martyna Baran i Marek Kania zajęła szóstą lokatę.

W piątek reprezentacja Polski ma kolejne szanse medalowe. Biało-czerwoni pokażą się w slalomie kobiet w narciarstwie alpejskim, w sztafetowych biegach narciarskich kobiet i mężczyzn, w wyścigach ze startu masowego kobiet i mężczyzn w łyżwiarstwie szybkim oraz w konkursach drużynowych kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich.

Akademicka Reprezentacja Polski ma już na swoim koncie piętnaście medali – cztery złote (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie), pięć srebrnych (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim, Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie oraz sztafeta Weronika Kaleta, Nicole Konderla i Andrzej Szczechowicz w kombinacji norweskiej) i sześć brązowych (Joanna Kil w kombinacji norweskiej,  Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie).

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia 2023 roku. Startuje w niej około półtora tysiąca sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany