Będzie film o Igrzyskach Europejskich w Polsce. Powinniście być dumni z Polski

fot. Paweł Skraba
Powinniście być dumni z Polski, że zorganizowała tak wspaniałe igrzyska europejskie. Pamiętajmy, w jak trudnym momencie trzeba było działać, przecież Polska w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy przyjęła dwa miliony uchodźców z Ukrainy, a mimo to daliście radę – mówi Hasan Arat, przewodniczący komisji koordynacyjnej Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 to największa impreza sportowa w historii organizowana w Polsce.
Pod koniec września w Zakopanem odbędzie się Europejski Kongres Sportu i Turystyki, w trakcie którego tegoroczne igrzyska będą szeroko omawiane. Już dziś wiadomo, że ocena będzie bardzo dobra, bo jak twierdził tuż po ich zakończeniu Spyros Capralos, prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, tak dobrze zorganizowanych igrzysk europejskich jeszcze nigdy nie było.

Rzeczywiście, trzeba przyznać, że igrzyska europejskie w Małopolsce okazały się wielkim sukcesem, które zapamiętamy na wiele lat. Ale przede wszystkim jestem przekonany, że to wydarzenie zapamiętają przede wszystkim sportowcy z blisko pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali do nas nie tylko, by rywalizować o medale, ale także po to, by spędzić wspaniały czas. Jestem przekonany, że zapamiętali Polskę jako kraj gościnnych i przyjaznych ludzi – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 były bez wątpienia sukcesem sportowym, bo reprezentanci Polski zdobyli aż pięćdziesiąt medali – trzynaście złotych, dziewiętnaście srebrnych i osiemnaście brązowych – co dało szóste miejsce w klasyfikacji medalowej ze Włochami, Hiszpanią, Ukrainą, Niemcami i Francją. W sumie w trakcie igrzysk ponad siedem tysięcy sportowców rywalizowało w dwudziestu dziewięciu dyscyplinach, z których trzynaście miało rangę mistrzostw Europy, a do wygrania było też przeszło sto kwalifikacji olimpijskich na igrzyska w Paryżu.

Myślę, że jeśli chodzi o emocje sportowe, jakie zawodnicy zaserwowali kibicom to nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Bardzo cieszy mnie też promocja wielu sportów nieolimpijskich, które cieszyły się ogromną popularnością wśród kibiców, jak choćby teqball na krakowskim Rynku. Nie mam żadnych wątpliwości, że te igrzyska były wielką chwilą w historii sportu polskiego i jestem dumny, że jako Polska stanęliśmy na wysokości zadania i zorganizowaliśmy świetną sportową imprezę – dodaje minister Bortniczuk.

Niebawem swoją premierę będzie miał film podsumowujący igrzyska w Polsce, w wersjach polskiej i angielskiej, który był współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a zrealizowany przez Fundację Tradycja Olimpijska.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbyły się od między 21 czerwca, a 2 lipca w Krakowie i dziesięciu innych miastach – Myślenicach, Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączy, Krynicy-Zdroju, Kluczach, Rzeszowie, Wrocławiu, Bielsko-Białej i Chorzowie. Poprzednie edycje odbyły się w Baku i Mińsku, a tegoroczna po raz pierwszy odbyła się w kraju Unii Europejskiej. Na razie jeszcze nie zdecydowano, gdzie odbędą się kolejne igrzyska, ale nieoficjalnie mówi się, że będzie to stolica Grecji – Ateny.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany