patronat medialny

Byczki Kowalewo Pomorskie i Petra Płock mistrzami PGNiG Summer Superligi w piłce ręcznej plażowej

fot. Grzegorz Trzpil
Byczki Kowalewo Pomorskie wśród kobiet i Petra Płock wśród mężczyzn – to najlepsze zespoły finału Mistrzostw Polski PGNiG Summer Superligi w piłce ręcznej plażowej. W trakcie imprezy, która w niedzielę zakończyła się w Płocku uhonorowano także reprezentantki Polski do lat 18, które kilka tygodni temu w Grecji zdobyły historyczny brązowy medal mistrzostw świata.
W finale turnieju panów broniąca tytułu Petra Płock pokonała Gru Juko Piotrków Trybunalski po serii shot-out. Pierwszego seta płocczanie wygrali bardzo wyraźnie, ale w drugim przegrali jednym golem.

Cóż, typowa plażówka. Wygraliśmy dosyć gładko pierwszą partię, by drugą przegrać jednym golem. Taka jest właśnie ta dyscyplina. Najważniejsze jednak, że przed własnymi kibicami obroniliśmy tytuł. Atmosfera była cudowna – podsumował Bartosz Wojdak z drużyny Petry.

Złoto w rywalizacji kobiet wywalczyła drużyna Byczki Kowalewo Pomorskie, która w finale pokonały 2:0 Pyrki Poznań. W końcówce drugiego seta było sporo emocji, ale zawodniczki z Kowalewa Pomorskiego obroniły swoją przewagę.

Wreszcie tytuł należy do nas i możemy świętować. Rzeczywiście, troszkę zrobiło się nerwowo w końcówce, ale jednak z zimną głową do tego podeszłyśmy i jakoś udało się nam tego seta go wyrwać. Trzeba jednak pamiętać, że w takim sporcie, jak piłka ręczna plażowa wszystko jest możliwe i każda bramka, czy za jeden punkt, czy za dwa i każda obrona się liczy. Ten turniej był najlepszy dotychczas, jaki przeżyłam i na pewno na długo go zapamiętam – mówiła Karolina Kosińska z zespołu mistrzyń Polski.

Brązowe medale wywalczyły zawodniczki MKS Eco Save Ochota Warszawa, które pokonały 2:0 Gru Juko Piotrków Trybunalski oraz zawodnicy SAS Gdańsk po wygranej z SPR GOKiS Kąty Wrocławskie 2:0. W sumie na boisku na Starym Rynku w Płocku zaprezentowało się szesnaście zespołów, które awans do finałów wywalczyły w turniejach eliminacyjnych. Nagrody dla MVP turnieju otrzymali Michalina Hołody z drużyny Pyrki Poznań oraz Marcin Wegrzyn z Piotrkowa Trybunalskiego.

Płock to od lat stolica piłki ręcznej w Polsce w każdym wydaniu, i tym halowym, i tym na piasku. Tu odbywają się turnieje na najwyższym poziomie, przy pełnej frekwencji, bo publiczność dopisała. Cieszę się też, że dopisała pogoda, a organizacja stała na najwyższym poziomie. No i Petra mistrzem Polski! Więcej właściwie trudno było sobie wymarzyć – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Rozgrywki PGNiG Summer Superligi zorganizowała Fundacja Modern Sport we współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce. Impreza nie odbyłaby się bez wsparcia sponsora strategicznego polskiej piłki ręcznej – PGNiG S.A. oraz miasta Płock.

W trakcie turnieju nagrodzono reprezentantki Polski do lat 18, które w czerwcu w Grecji zdobyły pierwszy dla naszego kraju brązowy medal mistrzostw świata w piłce ręcznej plażowej.

To niesamowity sukces i jesteśmy niezwykle szczęśliwe, że to się wydarzyło. Włożyliśmy w to bardzo dużo pracy i to nie tylko na tym turnieju, ale przez ostatnie lata. To była ciężka praca tej grupy, środowiska piłki ręcznej plażowej i trenerów klubowych – mówiła Karolina Peda, trenerka medalowej drużyny.

Z rozwoju piłki ręcznej plażowej w Polsce i na świecie cieszy się wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej, a dziś wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal, który w Płocku gratulował reprezentantkom Polski.

Z czasem ta dyscyplina staje się coraz bardziej profesjonalna i moim zdaniem przyjdzie czas, że zawodnicy będą musieli podjąć decyzję, czy chcą uprawiać piłkę ręczną plażową, czy tę w hali. Mam nadzieję, że ta dyscyplina wejdzie do programu igrzysk olimpijskich i mając taki sukces, jaki osiągnęły chociażby te dziewczyny możemy na to czekać i będziemy je wspierać – mówił Szmal.

Kluczem do dobrego grania w piłkę ręczną plażową jest zrozumienia filozofii tej dyscypliny. I akceptacja tego, że piłka ręczna halowa i plażowa to są dwa zupełnie inne sporty. Nawet podczas zgrupowań bardzo często łapiemy się na tym, że porównujemy piłkę ręczną halową do piłki ręcznej plażowej, a to jest błąd – dodaje Peda.

Zakończone w niedzielę w Płocku rozgrywki to już szósta edycja PGNiG Summer Superligi. Plażowe rozgrywki z sezonu na sezon cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a PGNiG Summer Superliga jest uważana za drugi najlepszy pod względem sportowym i organizacyjnym cykl mistrzowski w Europie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany