Jak przyznaje prezes PZKaj, pomysł organizacji sobotniego wydarzenia narodził się ponad rok temu.Ten rok na pewno przejdzie do historii, zwłaszcza przez pryzmat medali, których było bardzo dużo w konkurencjach olimpijskich. We wszystkich sportach kajakowych, w imprezach rangi mistrzowskiej czy Pucharu Świata zdobyliśmy łącznie 136 medali, w tym 56 złotych. Trzeba podkreślić, że jako jedyny związek sportowy w kraju przywozimy medale ze wszystkich igrzysk olimpijskich od Seulu i 1988 roku – wylicza Grzegorz Kotowicz, prezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego, organizatora Gali Środowisk Kajakowych.
Kajakarstwo jest postrzegane głównie przez wyniki w sprincie czy slalomie kajakowym, ale to także i przede wszystkim kajakarstwo powszechne, które w ramach turystyki uprawia corocznie od 1,5 do 2 milionów Polaków – dodaje.
Pierwsza w historii Gala Środowisk Kajakowych stanowiła doskonałą okazję do podziękowań za sukcesy czy wsparcie udzielone kajakarzom (sponsorem polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna) w ciągu ostatnich miesięcy. Najważniejsze ze Złotych Wioseł trafiło do rąk kobiecej czwórki w sprincie kajakowym. Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol i Dominika Putto nie miały sobie równych w tym roku w K4 500 metrów, zdobywając tytuły mistrzyń świata i Europy.Warto było w szczególny, uroczysty sposób zwieńczyć ten piękny okres i mam nadzieję, że Gala Środowisk Kajakowych przerodzi się w tradycję kontynuowaną przez lata. Kajakarze z całej Polski, należący do naszego związku, nie mają szczególnie okazji do spotkań. To świetna inicjatywa, aby jednoczyć wszystkie środowiska – uważa Kotowicz.
Na uroczystym wydarzeniu w poznańskim hotelu Mercure pojawiła się także Naja, zawodniczka miejscowej Posnanii.To jeden z lepszych lat w mojej karierze. Wszystko, co miałyśmy do zdobycia, zostało zdobyte. Jest to coś niesamowitego i dzięki temu dostaliśmy dodatkowego kopa, aby jeszcze więcej i mocniej trenować. Zbliżający się rok będzie bardzo ważny w kontekście kwalifikacji na igrzyska w Paryżu – mówi Puławska, mistrzyni Europy w jedynce na dystansie 500 metrów, która wraz z koleżankami mogą stanąć przed historyczną szansą za niespełna dwa lata we Francji.
Wydawałoby się, że zdobyłyśmy wszystko, ale jeszcze nie ma złotego medalu w polskich kajakach. Dla każdej z nas jest to mały cel. Wiemy, jak zdobywa się medale mistrzostw świata i Europy, więc wystarczy to powtórzyć. A my lubimy wyzwania – podkreśla.
Złote Wiosła w kategorii Nagroda Specjalna odebrał z kolei Tomasz Kryk, szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.Historyczny bal to fajne podsumowanie i promocja naszej dyscypliny, a także połączenie sportów turystycznych i wyczynowych. Z wielką ciekawością i chęcią tutaj przyjechałam – mówi 32-latka, którą z racji licznych sukcesów śmiało można określić mianem multimedalistki.
Gdy będę na sportowej emeryturze, to może podsumuję te medale. Na razie przede wszystkim jestem zdeterminowana na cele stawiane danego roku. Po igrzyskach w Tokio podjęłam decyzję, że chociaż czuję się spełniona jako sportowiec i kobieta, to chcę jeszcze zrealizować się w Paryżu. Drużyna jest wspaniała, więc dlaczego nie kontynuować kariery – dodaje trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich, która w tym roku zdobyła także z Puławską złote medale MŚ i ME w konkurencji K2 500 metrów.
Ten rok sportowo przechodzi do historii, było mnóstwo wrażeń. Na sześć konkurencji olimpijskich zdobyliśmy pięć tytułów. W każdym sezonie odkrywam coś fajnego: albo nową osadę, albo nową nadzieje w kontekście zawodniczym. Z optymizmem patrzę w przyszłość. Być może najlepsze chwile dopiero przed nami. Z pokorą i zarazem pewnością podchodzimy do kolejnych wyzwań – mówi Kryk.
Złote Wiosła w kategorii Współpraca, Promocja i Rozwój Kajakarstwa otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a w kategorii Mecenas Polskiego Kajakarstwa – PGE Polska Grupa Energetyczna, sponsor główny Polskiego Związku Kajakowego. Wyróżniona za dotychczasową wieloletnią współpracę, promocję i wspieranie rozwoju polskiego kajakarstwa został Totalizator Sportowy. Statuetki odebrali również m.in. Tomasz Czaplicki (kategoria Kajakowe Sporty Nieolimpijskie), wicemistrz świata w freestyle’u, czy Mateusz Surwiło, wicemistrz Europy KL3 200 metrów (Parakajakarstwo). Sponsorami Gali Środowisk Kajakowych były firmy Lotto, Olimpijczyk, Thermax i Plastex. Partnerami Gali Środowisk Kajakowych były Centralny Ośrodek Sportu, Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF), Europejska Federacja Kajakowy (ECA) i hotel Mercure.
Złote Wiosła 2022 podczas Gali Środowisk Kajakowych w Poznaniu
Sprint Kajakowy – Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol, Dominika Putto (K4 500 metrów)
Nagroda Specjalna – Tomasz Kryk
Slalom Kajakowy – Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna
Parakajakarstwo – Mateusz Surwiło
Kajakowe Sporty Nieolimpijskie – Tomasz Czaplicki
Mastersi i Smocze Łodzie – Anna Freimut
Kajakarstwo Powszechne i Turystyka Kajakowa – KTW Celuloza Świecie
Mecenas Polskiego Kajakarstwa – PGE Polska Grupa Energetyczna.
Współpraca, Promocja i Rozwój Kajakarstwa – Ministerstwo Sportu i Turystyki